„Potok teče uprostřed luk a v dost velké vzdálenosti od domů. Proto nás jeho stoupající hladina nijak netrápí. Ani v roce 1997, kdy byla všude velká voda, jsme tu žádné problémy neměly. Potok se totiž vždy rozlije do luk a do obydlené části už se nedostane,“ nechala se slyšet Magda Hejtmánková.

Chybělo půl metru do vylití potoka

Na stoupající vodu v řece Svratce se chodili během čtvrtečního dne dívat obyvatelé Herálce. „V osm hodin večer chybělo už jen půl metru do vylití. Naštěstí během noci voda opadla a nyní už jsou zase vidět travnaté ostrůvky v potoce. Nikdo ani nehlásil, že by mu voda natekla do sklepa. Spíš se to jen rozlilo po přilehlých loukách,“ sdělil starosta Herálce Lubomír Gregor.

Graf vzestupu hladiny vody v Borovnici.

 

Strach ze stoupající vody si prožili také lidé v Dalečíně. „Včera to tu vypadalo opravdu děsivě. Hladina vody stoupala dost rychle. Naštěstí to vypadá, že se situace zlepšuje a voda brzy klesne do normálu,“ řekla pracovnice obecního úřadu Jana Gloserová.

To slibují také meteorologové. „O víkendu se počasí částečně zlepší, občas vykoukne i slunce, a teploty se dostanou k třinácti až šestnácti stupňům,“ informoval předseda pobočky České meteorologické společnosti v Brně Milan Šálek.

Slunečné podzimní počasí obecně známé jako babí léto zavládne na Žďársku během příštího týdne. „Zhruba od poloviny září by se mohly teploty vracet do normálu. To znamená, že se vyjasní, vítr se uklidní a teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů,“ uvedl Milan Šálek.

 

Nehod kvůli mokru nebylo příliš mnoho.

 

Vývoj hladin řek na Moravě sledujte zde.