Koupání v tomto rybníku se bát nemusí. Voda je tam podle krajských hygieniků nezávadná a s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. Pouze se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. Hygienici ale i tak doporučují se po koupání osprchovat.

Právě na Ždársku kontrolují hygienici nejvíce koupacích ploch. „Kontrulejeme je vždy v pondělí, jednou za čtrnáct dní. Pouze ale v případě, že je tam kvalita vody dobrá. Jakmile je kvalita vody zařazena do třetí kategorie, pak odebíráme vodu po týdnu. To je teď na Žďársku případ Medlova a Pilské nádrže, kde už se voda trochu zhoršila," vysvětlil Josef Roháček ze žďárské pobočky krajské hygienické stanice.

Radek Chodura z Herálce houby nejen sbírá, ale také o nich kreslí vtipy.
Všechny houby domů nosit nesmí: houbař z Herálce o nich kreslí vtipy, podívejte

Kvalitu vody označují hygienici barevnými smajlíky. Modrého a usměvavého, který označuje vodu nezávadnou, dostalo na Žďársku Velké Dářko a Šiklův mlýn. Na Havlíčkobrodsku zase Břevnická nádrž a na Pelhřimovsku lom v Horní Cerekvi. Modrým úsměváčkem se mohou pochlubit i všechny tři sledované vodní plochy na Třebíčsku – Dalešická přehrada, koupací biotop Jemnice a koupaliště Rouchovany, stejně jako Malý a Velký Pařezitý a koupací biotop Malviny na jihlavsku.

Zato v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku je už koupání zakázané. „Je tam masivní výskyt sinic. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví," varují krajští hygienici.

„To není nic překvapivého, tam to bývá často. Sleduji stránky hygieniků pravidelně a Kachlička mívá většinou nejhorší kvalitu vody jako jedna z prvních," poznamenal Filip Musil ze Žďáru nad Sázavou.

Smutného červeného smajlíka má zase vodní nádsrž Sedlice na Pelhřimovsku. Tam sice hygienici ještě zákaz koupání nevydali, přesto upozorňují na to, že tamní voda už ke koupání není vhodná.