Změna k lepšímu nastala však nastala i ve vodách Pilské nádrže, která byla v minulém týdnu oznámkována čtyřkou a předtím hygienici dokonce zvažovali zákaz koupání.

Současný výsledek je však lepší, voda je ke koupání vhodná, avšak opatrní by měli být obzvláště citliví lidé, u nichž by mohla vyvolat negativní reakci organismu.

„Množství sinic pokleslo a u břehů je mírný zelený povlak. Zvýšené množství chlorofylu však přetrvává a průhlednost vody je snížena na čtyřicet centimetrů,“ popsala Martina Fišarová z odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Jihlavě. Trojku dostalo i Velké Dářko, kde ve voda průhledná jenom do dvaceti centimetrů, je v ní zvýšené množství sinic, fosforu a chlorofylu a u břehů se nachází zelený povlak.
Dvojku má Medlov a nejlépe z koupališť ve volné přírodě vyšly Domanínský rybník a Sykovec, které se mohou chlubit jedničkou.

Z ostatních hygieniky sledovaných ploch je na tom prokazatelně nejlépe koupaliště v Sázavě a lom v Dolní Rožínce. Voda je v nich čistá a její průhlednost je více než metr. O něco hůře z provedených odběrů vody vyšly rybníky Zuberský, Skalský a Milovský. I v nich se však mohou lidé bez opodstatněných obav ze zdravotních komplikací vykoupat.

„Voda je v nich mírně zakalená, avšak bez viditelného znečistění,“ dodala Martina Fišarová s tím, že teplota vody se pohybuje kolem dvaceti stupňů.