Celková platba za metr krychlový lidem proti letošku stoupne o 7,80 koruny na 77,70 Kč. Ke zdražení přispěje zvýšení sazby DPH o čtyři procenta, investice do obnovy vodárenské infrastruktury dotované Evropskou unií i vyšší cena surové vody.

Rodině s průměrnou roční spotřebou okolo osmdesáti metrů krychlových pitné vody, která žije v domě napojeném na kanalizaci, se kvůli zdražení zvednou po Novém roce výdaje o 52 korun za měsíc. Z toho kvůli zvýšení sazby DPH na 14 procent to bude 18 korun.

V okolí ceny neznají

Vodné za metr krychlový na Žďársku v příštím roce stoupne o 5,30 Kč na 45 korun. Stočné u stejného objemu vody podraží o 2,50 Kč na 32,70 koruny.

Nový ceník pro příští rok zatím z velkých vodárenských firem na Vysočině zveřejnila jen žďárská divize Vodárenské akciové společnosti. Na Jihlavsku padne konečné rozhodnutí o nových cenách počátkem prosince, na Třebíčsku jednání teprve začínají.

Podle ředitele třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného se do nových cen v každém případě promítne čtyřprocentní růst DPH.

Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko zdůvodnil chystané zdražení také tím, že Povodí Moravy zvedlo cenu surové vody z údolních nádrží Vír a Mostiště o 7,5 procenta na 5,88 Kč za metr krychlový, a to bez DPH. Náklady na výrobu stoupají i kvůli klesající spotřebě pitné vody v zemědělství a v některých průmyslových firmách.

V letošním roce se u velkých vodárenských společností na Vysočině pohybovalo zdražení pitné vody a stočného od 2,8 procenta na Žďársku po šest procent na Třebíčsku. Lidé na Třebíčsku teď za metr krychlový pitné vody včetně stočného platí 71,70 Kč. Na Jihlavsku to je 67,90 Kč a na Žďársku 69,90 Kč. Na Pelhřimovsku rozhodují o cenách vody jednotlivé radnice.