„Ve Žďáře letos lidé platili za kubík vody 59,20 koruny, v příštím roce by to mělo být o 8,2 procenta více, tedy 64,20 koruny. Snažili jsme se, aby bylo zvýšení cen co nejmenší, horní hranice pro nás byla 10 procent navíc,“ informovala Dagmar Zvěřinová, předsedkyně představenstva Svazku vodovodů a kanalizací Žďársko. Podle ní za zvyšující se ceny mohou mimo jiné rostoucí ceny elektrické energie.

„Všechna čerpadla samozřejmě fungují na elektřinu, a vzhledem k tomu, že E.ON bude zdražovat, logicky se zvednou i náklady. Přece jen bereme vodu až z Vírské přehrady,“ připomněla Zvěřinová.

Podraží i v obcích

O zvýšení poplatků za vodu uvažují také v obcích, kde si sami provozují malé vodovody. Ve Vojnově Městci provozuje vodovod společnost Velké Dářko. V současné době platí Vojnoměstečtí 24 koruny za metr krychlový vody.

„Cena stejná asi nezůstane, ale o kolik se zvýší, to ještě nedokáži říci,“ sdělil starosta městyse Josef Macek. Zdražovat se zřejmě bude také v Herálci, jehož obyvatelé využívají obecního vodovodu a za každý kubický metr vody platí 12 korun.

„Vzhledem k tomu, že čerpáme vodu ze studní za obcí pomocí elektrického čerpadla, což nás stojí zhruba 120 až 140 tisíc korun ročně, a elektřina se zdražuje, tak k nějakému růstu zřejmě také dojde,“ uvedl starosta Herálce Lubomír Gregor.

O cenové úpravě budou tento týden jednat i ve Velké Losenici, kde kubík vody přijde na celkem 19 korun. „Máme vlastní obecní vodovod. Náklady na jeho provoz prozatím pokryjí poplatky od občanů,“ prohlásil velkolosenický starosta Miloslav Černý.

Dva roky stejná

Obyvatelé Bohdalova se mohou těšit z vody, jejíž cena je již dva roky beze změny – stojí 21,70 koruny za krychlový metr. Do domácností jim ji dodává Svaz vodovodů Bohdalov, který poskytuje vodu také obcím Březí nad Oslavou, Rudolec, Chroustov a Pokojov. „Uvidíme, jak dopadnou naše propočty, ale cenu se dva roky snažíme držet a budeme se o to snažit i nadále,“ řekl starosta Bohdalova Květoslav Šafránek.