Jako první ohlásil oficiální otevření 330 metrů dlouhé sjezdovky všem vyznavačům lyží a snowboardů Ski Klub Velké Meziříčí. Podle Jiřího Pálky, správce střediska na Fajtově kopci, spouští vlek již ve čtvrtek v devět hodin.

„Vzhledem k charakteru počasí jsme dělali, co jsme mohli. Na lyžaře čeká na svahu od dvaceti do sedmdesáti centimetrů sněhu. Vlek je od dnešního dne v provozu vždy v čase od 9 do 21 hodin. Výjimku tvoří Štědrý den, kdy se bude jezdit pouze do 15 hodin,“ informoval Jiří Pálka.

Milovníkům zimních sportů budou letos v zimě podle Pálky poskytovat ještě kvalitnější služby. Jak uvedl, otevírají zcela nový ski servis, do kterého zakoupili zařízení za půl milionu korun na úpravu skluznic a broušení hran. U svahu funguje rovněž nová půjčovna lyží a snowboardů. Hodina lyžování na kopci nad Velkým Meziříčím vyjde dospělého na 120 korun, dítě do dvanácti let o dvacet korun levněji. Zájemci mohou zvolit i bodové jízdenky.

O den později, tedy v pátek, zahájí v 9 hodin provoz ve Ski Snowparku v Novém Městě na Moravě. Na svahu leží kolem padesáti centimetrů sněhu. I na sjezdovce na Harusově kopci, která disponuje jako jediná v Kraji Vysočina sedačkovou lanovku, si lyžující budou moci stejně jako vloni vybrat mezi časovým a bodovým jízdným.

A letošní novinky v novoměstském ski areálu? Díky úpravám terénu tam zdokonalili podmínky pro parkování, vylepšen byl také prostor pro lyžařskou školu a půjčovnu lyží.

V dalších střediscích na Žďársku stále dokončují přípravy na nacházející sezonu. O víkendu by se mohl rozjet vlek ve Ski areálu Karasín u Bystřice nad Pernštejnem. Na sjezdovce leží kolem 10 centimetrů sněhu. Další technický sníh je stříkán na haldy, které budou podle Libora Jedličky rozhrnovat v noci z pátku na sobotu. „Pokud vyjde počasí, sezonu bychom zahájili v sobotu v 9 hodin,” řekl Jedlička.

V neděli 25. prosince plánují otevřít areál veřejnosti ve Ski centru Svratka.Na sjezdovce ve Ski areálu Jimramov se nachází zhruba od 10 do 50 centimetrů sněhu. Podle provozovatelů je zatím těžké odhadnout, kdy vlek spustí. „Do Štědrého dne by to být pravděpodobně nemělo. Ale bude hodně záležet na dalším vývoji počasí,“ uvedl Chlubna.Dvě noci na dosněžení svahu pak chybí podle slov Ivo Doležala ze Ski Dalečín, aby letos přivítali první lyžaře.

---------------

Zahájí sezonu

Lyžařské areály v okrese Žďár nad Sázavou:

Fajtův kopec, Velké Meziříčí

čtvrtek 22. prosince, v 9 hodin

tel.: 724 425 848, 566 523 457

www.skivm.cz

Ski Snowpark Harusův kopec, Nové Město na Moravě

pátek 23. prosince, v 9 hodin

tel.: 776 777 999, 561 202 225

www.skisnowpark.cz

Ski areá lKarasín u Bystřice nad Pernštejnem

pravděpodobně v sobotu

24. prosince v 9 hodin

tel.: 603 843 597

www.karasin.cz

Ski areál Svratka

plánují od neděle 25. prosince

tel.: 774 662 717, 603 574 442

www.skiareal-svratka.cz

Ski areál Jimramov

prozatím nestanovili datum

tel: 777 177 719

www.skijimramov.cz

Ski Dalečín

prozatím nestanovili datum

tel.: 602 757 228

www.skidalecin.cz