Při této příležitosti si členové hasičského sboru udělali dvakrát radost a to v podobě nového praporu a obnovení prastaré koňské stříkačky. „Dvoupístová ruční koňská stříkačka stála dvacet let ve stodole u Koukalů a tak některé díly byly totálně poškozené, hlavně kola. Takže jsme nejdříve nechali zrenovovat kola a pak jsme si řekli, že už by to chtělo obnovit celé," popsal starosta Sboru dobrovolných hasičů Vítochov Lukáš Straka.

Stará koňská stříkačka byla odvezena do nyklovického kolářství a truhlářství, které provozují otec a syn k Uherkovi. Ti mají bohaté zkušenosti s opravami historických hasičských strojů. „Vyrobili jsme s otcem nová kola a opravili podvozek stříkačky. Několik dílů jsme vyměnili a ostatní vyčistili a znovu natřeli barvou," popsal opravu Aleš Uherka.

Svou „koňku" zakoupili místní hasiči v roce 1925. Už tehdy nebyla nová. „Původně sloužila v Lelekovicích. Tam ji koupili v roce 1898. Jestli byla v tomto roce vyrobena nebo jestli je ještě starší, to se nám vypátrat nepodařilo," podotkl starosta hasičů.

Kromě obnovené stříkačky se na letošním výročí pochlubí hasiči i zbrusu novým praporem. „Dnes je to takové moderní, takže jsme se rozhodli, že si ho necháme vyrobit také," řekl s úsměvem Lukáš Straka.

Také divadlo

Oslava devadesátin hasičského sboru, která se bude konat v sobotu 19. července, nebude nikterak honosná. „Původně jsme plánovali, že to bude jen takové malé a jenom pro nás. Pak přišel nápad s praporem, tak jsme si řekli, že úplně malé to být nemůže. Takže volíme zlatou střední cestu. Bude nástup s vítáním sborů, ukážeme koňskou stříkačku a pak bude taneční zábava," sdělil starosta hasičů.

Slavnostní víkend nakonec uzavře nedělní divadelní představení, při němž se na prknech, která znamenají svět, ve Vítochově představí vírští ochotníci.