Křesťanští demokraté se ale očividně příliš neženou do koaličního spojení se sociálními demokraty, kteří byli v Bíteši druzí se ziskem pěti mandátů.

„Máme nějaké předběžné představy, ale dosud nebyla podepsaná žádná smlouva,“ uvedl lídr velkobítešských křesťanských demokratů Tomáš Kučera. „Jsou i jiné strany, ke kterým máme blíž než k ČSSD,“ poznamenal v souvislosti se spekulací, že by se vítězové spojili s druhými v pořadí a s jedenácti mandáty dosáhli v jednadvacetičlenném zastupitelstvu převahu.

Další z možností je například koalice vítězů se SN pro Velkou Bíteš vedeným hoteliérem Jiřím Raušem, Občanským sdružením za zdravé město s lídrem Milanem Vlčkem a TOP 09 s Milošem Zdubou, což by dohromady znamenalo většinu třinácti zastupitelských hlasů.„Volné“ by pak ještě zůstaly jeden hlas komunistů a dva občanských demokratů. Sociálním demokratům by tyto hlasy k nadpoloviční většině v zastupitelstvu nestačily.

„Těch možností vytvoření koalice je řada, ale zatím jsme ještě s vítěznou KDU-ČSL nejednali, předpokládám, že jasno bude do konce týdne,“ sdělil velkobítešský starosta Miroslav Báňa (ČSSD).