Na mnoha místech už včera odstartovala povolební vyjednávání. Politici však zatím nejsou příliš sdílní. „Budeme se scházet a uvidíme, kdo přijde s jakými nabídkami. Uvidíme, co je pro nás nejpodstatnější,“ vyjádřil se opatrně jihlavský lídr ČSSD a žhavý kandidát na primátora Rudolf Chloupek.

V Jihlavě ČSSD porazila ODS, ale pouze o 1,3 procenta. ODS podle současného jihlavského primátora Jaroslava Vymazala uškodila kauza Radka Vovsíka. Sociální demokraté sice v krajském městě slaví úspěch, ale až následující projednávání s ostatními stranami ukážou, kdo vytěží z hlasů voličů nejvíce.

Pravice ztratila Žďár, Brod i Třebíč

Pravice byla poražena i v domovském městě předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové, ve Žďáře nad Sázavou. Zdejší sociální demokraté jasně porazili ODS. Voliči jim přiřkli 32 procent hlasů. Favorizovaná ODS z původních devíti mandátů nyní obhájila jenom pět mandátů a zaznamenala značný pokles. Navíc se do zastupitelstva nedostal její lídr Oldřich Sedlák.

Jednička vítězných sociálních demokratů, místostarostka Žďáru senátorka Dagmar Zvěřinová, získala nejvyšší počet hlasů, a to 3 773. Je tak horkou kandidátkou na starostenský post.

ODS se nedařilo ani vHavlíčkově Brodě. Socialisté zde získali 21 procent. Na druhém místě skončili občanští demokraté se ziskem 17,8 procenta hlasů. „Podle výsledků je jasné, že voliči chtějí duhovou koalici,“ tvrdí lídr ČSSD Jan Míka.

Doleva otočili kormidlo i voliči v Třebíči. Vítězná ČSSD však nezískala ani patnáct procent hlasů, a vznik nové radniční většiny nebude snadný. Výrazný úbytek hlasů totiž zaznamenala i třebíčská ODS. Na druhém místě zde skončilo hnutí Heřman zpátky na radnici a to se zřejmě pokusí vytvořit koalici s menšími uskupeními. To by na třebíčské radnici vyvolalo radikální změny.

Vysočinskou baštou pravice se nyní stává Pelhřimovsko. Komunální volby v Pelhřimově vyhrála ODS s téměř jedenatřiceti procenty hlasů. Její lídr a pelhřimovský starosta Leopold Bambula navíc získal ze všech voličů vůbec nejvíce preferenčních hlasů. Porazil tak i vysočinského hejtmana Jiřího Běhounka, kandidujícího ve městě za ČSSD.

Celkem bylo v kraji zvoleno 6 125 zastupitelů, to je o deset víc než v roce 2006. Většinu z nich – 4 395, tvoří kandidáti, kteří šli do voleb ve sdruženích nezávislých či rovnou jako nezávislí kandidáti.

-------------

Infografika