„Hlásí nám takové věci, jako že na balkoně v devátém patře leží uhynulý kos nebo že na hřišti je mrtvý vrabec,“ sdělil pracovník pobočky Krajské veterinární správy ve Žďáře nad Sázavou Božimír Kobylka.

Lidé kvůli strachu z ptačí chřipky nahlašují uhynulé ptáky také na služebnu městské policie. A někdy jsou nálezy opravdu kuriózní. „Volala nám žena, že u dětského hřiště v ulici Nádražní leží uhynulý pták. Strážníci se vydali za budovu finančního úřadu a po cestě zavolali veterinářce. Když se však hlídka na místo dostavila, zjistila, že tam sice leží bažant, ale není uhynulý nýbrž vycpaný,“ řekl s úsměvem vedoucí městské policie ve Žďáře nad Sázavou Martin Kunc. „Strážníci proto lékařku odvolali a vycpané zvíře vyhodili do kontejneru,“ doplnil.

Na druhou stranu je podle ředitele Krajské veterinární správy pro kraj Vysočina Jiřího Šulce dobře, že si lidé uhynulých ptáků všímají. „Je to o mnoho lepší, než v loňském roce. Tehdy nám lidé volali, ať si pro zvířata okamžitě přijedeme. Letos se nás spíše ptají na rady, jestli mohou uhynulá zvířata sami zlikvidovat a popřípadě jak. Jednají mnohem rozumněji,“ uvedl.

Mezi drůbeží ležel uhynulý holub Na veterinární správu je podle jejích pracovníků zbytečné hlásit například uhynulého zpěvného ptáka, který leží třeba na odlehlém poli nebo u silnice, a kde není poblíž chov drůbeže. „V tom případě mohou lidé v rukavicích ptáka sami zakopat nebo zavolat na obecní úřad, který jeho likvidaci zařídí,“ nechal se slyšet Jiří Šulc.

„Nemůžeme reagovat výjezdem na všechny telefonáty. Je to časově i finančně nemožné,“ vysvětlil. Zaměstnanci veterinární správy vyjíždí například k uhynulým labutím či kachnám na rybnících. „Byli jsme ale už také u chovatele drůbeže, který mezi slepicemi nalezl mrtvého holuba,“ řekl Šulc.