Naštěstí se nejednalo o komplikovaná onemocnění. Tři nakažení po dobu nemoci zůstali v domácí péči, dva byli pozorováni v nemocnici. „V posledních měsících jsme kvůli chřipce hospitalizovali dva pacienty, kteří u nás byli víceméně jen na pozorování. Nemocní se virem nakazili při pobytu v zahraničí,“ potvrdil primář novoměstského infekčního oddělení Miloslav Šťastník.

V pravidelných hlášeních obvodních lékařů ale epidemiologové nerozliší, zda se jedná o běžnou sezonní chřipku, nebo o nový nebezpečnější virus. Laboratorní rozbory, které potvrdí nebo vyvrátí podezření lékaře, se vyžádují podle aktuálního zdravotního stavu nemocného – tedy pokud má chřipka kompikovaný průběh.

„Pokud pacient přijde k lékaři se závažnými zdravotními potížemi, které by mohly odpovídat chřipce, provádí se laboratorní vyšetření,“ upřesnila vedoucí žďárského územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Jihlavě Renée Mašová.

Panika? Ne

V minulém týdnu v okrese onemocnělo akutními respiračními chorobami včetně chřipky 1478 lidí, což je v přepočtu 1359 nemocných na sto tisíc obyvatel.

Epidemie začíná při dvou tisícovkách nemocných. Z toho podle klinických příznaků chřipce odpovídá 102 případů, v předchozím týdnu to bylo jen 60.

Na Žďársku se alespoň prozatím žádná panika ohledně masivního vykupovaní ochranných roušek a antivirotik nekoná. „Sem tam se někdo poptá, ale o roušky je až překvapivě malý zájem. Je vidět, že zdravý rozum vítězí nad mediálními bublinami,“ uvedl jednatel Lékárny u Asklepia ve Žďáře nad Sázavou Vilém Frendl.

Antivirotikum Tamiflu je prý zcela vyprodáno již delší dobu. „Na trh se však nyní dostává lék Relenza, ale nepředpokládám nijak zvýšený zájem. Čtyři dávky inhalačního prášku stojí kolem 560 korun, takže nákup antivirotik do zásoby s myšlenkou „co kdyby“ není zrovna ekonomicky výhodný. Je vysoce pravděpodobné, že po uplynutí expirace budou takto zakoupené léky likvidovány,“ dodal Frendl.

------------------

Chřipkový virus

Jak se šíří?
– jakýkoliv chřipkový virus se šíří z člověka na člověka prostřednictvím kapénkové nákazy (kýchání, kašlání)

– přenos se děje i nepřímo, když se virus dostane z rukou nemocného k dalším osobám, které si pak špinavýma rukama sáhnou na ústa či nos

– inkubační doba je 1-5 dnů, ale nakažený virem je však již od prvního dne infekční

Jak se vyhnout nákaze?

– pravidelně si mýt ruce vodou a mýdlem

– používat při kašlaní a smrkání jednorázové kapesníky

– nedotýkat se špinavýma rukama úst a nosu

– vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí, nepodávat ruku při pozdravu, stejně tak se vyhnout líbání a objímaní, nepoužívat stejné nádobí, telefon apod.

– s akutními příznaky chřipky nechodit mezi ostatní zdravé lidí, ale vyhledat lékaře

Příznaky nákazy

– podobné jako při sezonní chřipce, upřesnit virovou nákazu může jen laboratorní vyšetření

– nemocný má horečku, rýmu, kašel, zimnici, bolesti v krku, je malátný, bolí ho svaly či hlava

- nejohroženější jsou malé děti, které ještě nemají vyvinutý imunitní systém, nebo senioři trpící chronickými chorobami

- v případě nákazy prasečí chřipkou o hospitalizaci rozhodne lékař v podle stavu pacienta

- antivirotika se v případě nákazy virem Pandemik A H1N1 podávají u těžšího průběhu nemoci a u pacientů po transplantacích, závažných chorobách apod.)

- antivirotika jako je Tamiflu a Relenza se jako prevence mohou osvědčit u osob, které jsou v úzkém kontaktu s nemocným

- preventivní masové užívání antivirotik se nedoporučuje z důvodu obavy z možné rezistence viru vůči medikamentům