„Zájem byl velký, máme v podstatě plno – kolem pětačtyřiceti lidí na sobotu a pak i na neděli,“ informoval hlavní organizátor Radan Keil.

Stejně jako v minulých ročnících tvoří podle něj zhruba polovinu z přihlášených amatéři, již chtějí na akci získat první zkušenosti s ledolezením. A co na ně čeká? Dopoledne, zhruba od desíti hodin, se budou seznamovat s lezením v ledu – použitím maček a cepínů, budováním postupového jištění a jisticích stanovišť v ledu či zásadami jištění a slaňování. Po obědové pauze si nabyté vědomosti vyzkoušejí, a to přibližně od jedné do čtyř hodin, v praxi a pod dohledem lektorů. A také večer si budou moci zájemci své nové dovednosti ještě samostatně utužit na zmrzlém masivu nad řekou Svratkou.

„Podmínky na stěně jsou v současné době příznivé, mrazivá noc na čtvrtek nám hodně pomohla - ledovali jsme a povedlo se nám dobře zapravit led poškozený od lezců a vlivem oteplení,“ popsal za provozní tým vírské ledové stěny Slávek Matuška.

Obavy nemá ani z meteorology avizovaného oteplení. „Nerad bych to zakřikl, ale zásoby ledu máme dostatečné, takže si myslím, že by to nemělo nijak ovlivnit konání tradičního Vírského cepínu o příštím víkendu,“ podotkl Slávek Matuška.
Vírský cepín - závody v ledolezení na rychlost a zároveň první kolo českého poháru, jsou naplánovány na sobotu 16. února.