„Ferraty jsou už přístupné, ale s oficiálním zahájením provozu počítáme až na jaře se začátkem nové sezony," informoval předseda vírského horolezeckého oddílu Slávek Matuška.

První ferrata zajištěná kovovými stupy a ocelovým lanem se nachází na opačné straně skály nad řekou Svratkou, kterou horolezci v zimě upravují na ledovou stěnu pro ledolezení. „Instalovali jsme tam asi sto metrů lana, ferrata je přerušená v asi dvacetimetrovém úseku kolem vyhlídky, který nebylo třeba zajišťovat ocelovým lanem," popsal Matuška.

Druhá jištěná cesta se nachází na takzvané Jezerní stěně pod přehradní hrází, kde horolezci mezi kovovými úchyty natáhli přibližně devadesát metrů jistícího lana. „Když se jede z Víru na hráz přehrady, tak je to pod hrází vpravo v zatáčce, ještě než se přejede most. Místo je nepřehlédnutelné, protože nástup na ferratu je zajištěn zdálky viditelným žebříkem," přiblížil Slávek Matuška.

Horolezcům ještě zbývá kolem tras umístit navádějící směrovky a provozní řád. Na ferraty je zapovězeno vstupovat bez bezpečnostních pomůcek, což je ochranná přilba, úvazek či postroj s tlumičem pádu. „Pod každou z ferrat bude upozornění, že je na ni možné vstupovat pouze s odpovídajícím vybavením, ale protože jsou volně přístupné, opaku se samozřejmě zabránit nedá. My se chystáme zájemcům ferratové sety nabídnout v půjčovně," dodal Matuška.  Jak s pomůckami, tak bez nich je ale vstup na skály na vlastní nebezpečí.

Bystřická radnice projekt, od kterého si slibuje další zvýšení turistického ruchu v mikroregionu, podpořila sto tisíci korunami, Vír uhradil dvacet tisíc na projektovou dokumentaci. Vírští horolezci instalační práce provedli zdarma a stejně tak se i o ferraty budou starat.

„V rámci Mikroregionu Bystřicko jsme dávali dohromady „mapu cestovního ruchu", tedy co všechno u nás můžeme turistům nabídnout, a ferraty jsou položkou nabídky. S Vírem spolupracujeme, protože právě tam byl vhodný terén ke vzniku takové stezky," sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

Takzvané ferraty (z italského via ferrata) jsou cesty v horském terénu, které jsou vybaveny jistícími fixními lany, železnými stupačkami a případně dalšími pomůckami, které zvýší bezpečnost procházejících a zpřístupní terén i návštěvníkům, kteří nemají zkušenosti s horolezeckými výstupy. Ferraty se nacházejí zejména v horských terénech v zahraničí, u nás je jich zatím jenom kolem desítky, nicméně v posledních letech jejich počet vzrůstá.

Úroveň obtížnosti nových ferrat je podle vyjádření vírských horolezců spíše jednodušší. „Není to nějak zvlášť obtížné. Šlo nám o to, aby se turisté po zajištěné trase dostali po skalách tam, kam jinak mohou jenom horolezci," doplnil Slávek Matuška.