Původně bylo předpokládáno, že ovečky budou po splnění svých „povinností“ na podzim poraženy a zkonzumovány, ale možná se jejich osud bude vyvíjet jinak.

„Musíme zvážit, co bude rentabilnější. Jestli ovcím najít nějaké vhodné místo pro přezimování, nebo je na podzim porazit a na jaře pak pořídit nové,“ uvedl vírský starosta Ladislav Stalmach.

Celkem deset zvířat vyšlo Vírské včetně pořízení elektrických ohradníků na dvacet tisíc korun. V obci se až do podzimu mohou pást na dvou až třech hektarech pro sekačky špatně přístupných travnatých míst. „Jsou to pozemky, které je možné nějak ohradit, rozhodně se však ovce nebudou pást v těsné blízkosti silnice, travnaté okraje komunikací posečeme sekačkou,“ vysvětlil vírský starosta.

Ekologické živé „sekačky“ jsou v obci necelý týden, ale v novém prostředí si rychle zvykly. Zatím „bydlí“ venku, ale v budoucnu by se zvířata měla dočkat odpovídajícího přístřešku.

„Ovce jsme koupili v Rovečném, tam také žily venku, jsou na to tedy zvyklé,“ poznamenal Ladislav Stalmach. Poté, co zvířata vypasou jeden pozemek, budou převedena na další. „S tím určitě nebude problém, na svoji ošetřovatelku si už ovce zvykly a když vidí obilí, okamžitě jdou za ní kamkoliv,“ dodal starosta.