Rybník poslouží i ke koupání. „Účelem je hlavně zadržení vody v krajině, působení jako krajinný prvek a samozřejmě slouží k rekreaci,“ sdělil František Klimeš, vedoucí odboru životního prostředí Bystřice nad Pernštejnem.

Podle Venduly Vrbíčkové ze Žďárska bude rybník skvělá letní atrakce. „Věřím že rybník ocení spousta letních nadšenců,“ dodala Vrbíčková.

Skauting v Bystřici dohání po koronaviru oslavy 90 let. Nadělili si novou základnu.
Skauti z Bystřice dohánějí oslavy 90 let. Oslavují novou základnou

Rybník byl dostavěn v listopadu minulého roku, kolaudací prošel tento měsíc. Výstavba vyšla celkem na šest a půl milionu korun. „Na stavbu dostalo město od ministerstva zemědělství dotaci přes čtyři miliony korun,“ řekl Klimeš.

Město má plány také s cestou vedoucí k rybníku. „Rádi bychom vylepšili cestu k rybníku, aby byla příjemná. Chceme například dosazovat alej původními odrůdami ovocných stromů, která je na cestě k místu od Bystřice. Vlastníkem pozemku, na kterém je cesta, je obec Rozsochy. Pod tu Vojetín spadá. Jednáme o tom tedy s Rozsochy,“ doplnil Klimeš.

Vysočinské lesy napadené kůrovcem,  ilustrační foto.
Kůrovec na Žďársku: stále je naděje stromy zachránit. Chybí ale vláha

K rybníku lidi z Bystřice nad Pernštejnem navede červená turistická značka. Ta vede z bystřického náměstí k centru Eden. Kratší cesta je z Vojetína, také po červené značce.

Na Žďársku se nachází nejvíce rybníků Kraje Vysočina. Jsou tam také rybníky s největší rozlohou. Těmi největšími jsou Velké Dářko, Veselský rybník a Matějovský rybník.