V okresním městě začínají již v pátek Santiniho barokní slavnosti, které slibují nejrůznější přednášky, výstavy, ale také laserovou show. To ale není jediná nabídka, akcí se ve Žďáře koná daleko více. Například charitativní pochod, jehož výtěžek poputuje na podporu lidí s duševním onemocněním. Ten odstartuje na hrázi rybníka Velké Dářko v sobotu úderem desáté hodiny dopolední. Ušlé kilometry jednotlivců se pak sčítají a za každý „kilák“ dostane organizace Fokus Vysočina, která pomáhá lidem s psychickým onemocněním, čtyři koruny. „Naším cílem bude ujít aspoň dva a půl tisíce kilometrů, budeme rádi, když se zapojí co nejvíce lidí,“ uvedl jeden z organizátorů pochodu Pavel Šmíd.

Na děti do dvanácti let ve stejný den čeká Dětský cyklistický den, který pořádají členové oddílu cyklistiky z Tělovýchovné jednoty Žďár nad Sázavou. Místem konání se stane rychlobruslařská dráha u žďárského zimního stadionu, prezentace účastníků začíná v 9.30 hodin.

Ani ostatní města okresu nezůstanou stranou. Nové Město na Moravě ožije o víkendu Dny otevřených dveří památek. „Každoroční celorepubliková akce bude v letošním roce v Novém Městě na Moravě tematicky zaměřená na Rok Karla Němce a Vysočinu filmovou,“ prozradila Alice Hradilová z Horáckého muzea.

Zájemce čeká komentovaná prohlídka Horáckého muzea zaměřená na expozici věnovanou novoměstskému rodákovi, malíři a grafikovi Karlu Němcovi, a také na jeho sgrafita, která vytvořil na kostele svaté Kunhuty. Součástí akce bude i křest nové lavičky Karla Němce, který se uskuteční ve 14 hodin před Horáckým muzeem.

Milovníci historické kinematografie si jistě nenechají ujít besedu s Jiřím Lukešem, hereckým představitelem Malého Bobše a Mirka Dušína, která se bude konat od 17 hodin v novoměstské Horácké galerii.

Velké Meziříčí čekají pro změnu císařské manévry. Do města, které se pomyslně přenese zpět v čase do roku 1909, zavítá rakousko-uher- ský císař František Josef I. a zámecký park se promění ve vojenské ležení. „Na nádvoří zámku budou řemeslné stánky, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout nejen řemeslnickou práci, ale také si výrobky zakoupit. Mezi stánkaři se objeví svíčkař, mýdlař a další,“ informovala Lucie Pavelcová z velkomeziříčského muzea.

Ve Velké Bíteši si už od středy užívají hodových radovánek. Ty budou pokračovat také o víkendu. V nabídce je například hodová prohlídka městského muzea nebo kostela svatého Jana Křtitele, přehlídka folklorních souborů a skupin z Podhorácka nebo nedělní křest hvězdy do bítešského chodníku slávy. Majitelem nové hvězdy bude tentokrát česká pop-rocková skupina Chinaski.

Ve 13.30 hodin vyrazí v neděli krojovaný průvod od kulturního domu a projde městem za doprovodu dechové hudby až na Masarykovo náměstí, kde pak odstartuje tradiční hodový program krojované chasy s rychtářem a právem.

Stranou nezůstane ani Bystřice nad Pernštejnem, kde už v pátek začíná tradiční třídenní podzimní výstava drobného zvířectva.

Víkendové akce neminou ani malé obce. Například Vítochov připravuje na neděli benefiční koncert barokní hudby 17. a 18. století, jehož výtěžek je určen na opravu varhan.