„V porovnání s minulým rokem je to stoprocentní nárůst – tehdy jich ve městě fungovalo dvanáct. Bohužel, jedná se o přístroje, jejichž povolení je v kompetenci ministerstva financí a města vůbec nejsou účastníky povolovacího řízení,“ informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Zastaralý zákon

„Ministerští úředníci nám sice ústně přislíbili, že další videoloterijní terminály ve městě nepovolí, ale jak je vidět, nestalo se tak,“ dodal Pačiska.

Bystřičtí sice už před lety vyhláškou z města vymýtili klasické výherní automaty, ale na ty videoloterijní jsou krátcí. S těmito novými přístroji totiž v době svého vzniku nepočítal stále platící zákon.

V roce 1998 videoterminály ještě neexistovaly a obcím tak bylo zákonně zaručeno kontrolovat pouze provoz klasických výherních automatů. Videoloterijní terminály spadají do kompetence ministerstva financí, které z nich má profit.

Městské kasy naopak z jejich provozu nedostanou ani korunu. „Stále se snažíme o změnu legislativy. Města by rozhodně měla být účastníky rozhodování o tom, zda na jejich území bude videoloterijních terminálů přibývat,“ připomněl místostarosta Josef Vojta.

Ve Žďáře nad Sázavou fyzickou kontrolu videoterminálů neprováděli. „Zatím nemáme žádný ohlas, že by jich na území města značně přibývalo, ale dohled nad nimi není v naší kompetenci. Můžeme jenom doufat, že tomu tak skutečně je,“ poznamenala místostarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

Peníze získané z poplatků za provoz automatů se moc nelíbí vedení Velké Bíteše. Když nemohou regulovat videoterminály, chtějí omezit alespoň ty klasické. „Máme z nich sice ročně asi milion korun, ale je s nimi spjat možný nárůst kriminality,“ vysvětlil starosta Bíteše Miroslav Báňa. „Podstatou vyhlášky by bylo vymezení lokalit se zákazem provozování výherních automatů. Tak by se počet přístrojů mohl ze současných třiadvaceti snížit na tři,“ doplnil Báňa.

Proti automatům bojují i ve Velkém Meziříčí, kde se už před lety pojistili omezující vyhláškou proti klasickým automatům a v centru je vůbec nemají. A velkomeziříčští měli i štěstí v jednání s ministerskými úředníky. Nové videoterminály se už ve městě usídlit „nestihly“.