„Snažíme se tu dodržovat všechny zvyky a tradice. Jsme tu všichni posedlí Velikonocemi i Vánocemi. A taky čarodějnicemi, stavěním a kácením máje, prostě vším,“ směje se starostka Rosičky Gabriela Filipi.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Vloni tam poprvé rozsvítili vánoční strom. „Bylo to vůbec první rozsvícení v historii Rosičky. Obec nakoupila osvětlení, děti vystříhaly a navěsily sněhové vločky,“ říká Gabriela Filipi.

Většina akcí prý v Rosičce vzniká naprosto spontánně. „Třeba stavění máje vzniklo tak, že jsme ve volební komisi seděli s jedním starším domorodcem a společně jsme prohlíželi kroniku. On nám každou fotku popisoval a mimo jiné tam bylo i stavění máje. Tak jsme se hned zeptali, proč už se tady nestaví? A od té doby ji stavíme,“ vzpomíná na obnovení tradice stavění májky starostka Rosičky.

Informace o obci:
Počet obyvatel: 44
První písemná zmínka: 1356

Stavět májku v Rosičce ovšem není tak jednoduché. „Pravidelně ji stavíme hned dvakrát. Protože nám ji vždycky někdo uřízne,“ vysvětluje Gabriela Filipi.

 

Tip na výlet:  

close Obec Rosička na Žďársku. info Zdroj: Deník/Helena Zelená Křížová zoom_in Obec Rosička na Žďársku.Nedaleko vsi stojí stejnojmenná rozhledna vysoká dvaačtyřicet metrů. Z vrcholu, kam vede 140 schodů, je výhled na Žďár nad Sázavou, Zelenou Horu, na Posázaví, Českomoravskou vrchovinu, Žďárské vrchy i Železné hory. Ze sousední Sázavy mohou výletníci vyrazit na poznávací výpravu za sochami Michala Olšiaka. První z nich, Slona, najdou právě v Sázavě. Přes Rosičku, Matějov a Budeč pak mohou dojít do Hamrů, kde najdou například Hamroně, tvora vzniklého spojením šneka a žáby či Mamuta.