Státní veterinární správa (SVS) zahájila šetření na jatkách v Dolních Heřmanicích na Žďársku na základě záběrů zveřejněných na sociálních sítích. Video uveřejnila organizace Zvířata nejíme. „Video ukazuje nevhodné zacházení s hospodářskými zvířaty. Vzhledem k tomu, že se jedná o zřejmý případ týrání zvířat, SVS podá trestní oznámení. Ve stejné věci rovněž předá podnět příslušné obci s rozšířenou působností,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Podle SVS omezuje platná legislativa míru používání elektrických pohaněčů. „V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení imobilních zvířat či kopání do nich, kterého se personál na videu dopouští,“ komentoval mluvčí veterinární správy Vorlíček.

Ten dále uvedl, že záznam jasně ukazuje neetické a nelidské jednání pracovníka jatek v Dolních Heřmanicích. „Bez jakékoli pochybnosti se jedná o závažné týrání zvířat, které bude důsledně prověřeno a potrestáno. Dnešní okamžitá kontrola Krajské veterinární správy zjistila také další nedostatky, které postihneme v našem správním řízení,“ vyjádřil se ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Krajská veterinární správa prověřila, zda jatka v Dolních Heřmanicích splňují zákonnou povinnost zaměstnávat pracovníka pro řádné zacházení se zvířaty. „Kontrola zjistila pochybení v činnosti tohoto pracovníka. I přesto, že jatka mají dva tyto pracovníky, kteří jsou odborně způsobilí, jejich činnost je pouze formální,“ uvedla veterinární správa.

Záběry, které aktivisté anonymně pořídili v období několika měsíců loňského a letošního roku na jatkách v Českém Dvoře.
VIDEO: Na jatkách v Českém Dvoře týrají zvířata, tvrdí aktivisté. Budou kontroly

SVS také prověřila práci inspektorů, kteří provádí dozor na uvedených jatkách, tam pochybení nezjistila. „Dále prošetříme také chovatele, kteří dodávají zvířata na jatka a také jejich přepravce,“ dodal mluvčí Státní veterinární správy.

Před měsícem se objevil podobný případ na jatkách v Českém Dvoře u Havlíčkova Brodu. V tomto případě podala Státní veterinární správa trestní oznámení.