Dopravit rozměrná díla na soutěž není jednoduché. Kovář nejprve musí oslovit jejich současné majitele, protože jde o výrobky, které už nejsou v jeho držení. „Nejprve musím přesvědčit zákazníka, aby mi je na soutěž půjčil. Někdy to nevyjde, každý zákazník nemá pochopení a nechce půjčit něco, co už je jeho majetkem,“ potvrzuje kovářský mistr.

Námitky svých zákazníků ale chápe. „Je tu určité riziko poškození. Pokud se ale něco stane, vždycky to napravím,“ říká.

Vystavená kovářská díla pak na Helfštýně hodnotí porota složená z uměleckých kovářů, architektů, muzejníků a dalších odborníků. Kromě vítězství přináší soutěž mistru černého řemesla i řadu inspirací. „Vždycky tam člověk krade očima. Letos se mi na Helfštýně moc líbila branka s křížem od Michala Podhradského z Kamenice nad Lipou,“ poukazuje na další povedené dílo na helfštýnském klání kovářů Karel Ondráček.

On sám se soutěže účastní každoročně. A stále sklízí úspěchy. „Už jsem vyhrál několikrát, poprvé asi před deseti lety. Tehdy jsem dostal cenu za vývěsní štít, který jsem dělal pro Café-Bar ve Žďáře nad Sázavou. Byl to stylizovaný hrnek s kávou. Zpracování návrhu mi trvalo rok a z vítězství v soutěži jsem pak měl ohromnou radost,“ vzpomíná Karel Ondráček.

„Je to sen každého kováře, každý z nás chce slyšet své jméno a být pozvaný na pódium k převzetí ceny. A když se to povede, pak je samozřejmě radost na místě,“ dodává.