„Na Žďáru je nejlepší krajina okolo. Ta se nějakým způsobem promítá i do města – skrze ulice a parky. A stejně tak město postupně proniká do krajiny. Právě tento průnik je největší devizou Žďáru,“ nechal se slyšet dendrolog a autor projektu obnovy zeleně Josef Souček.

Ulice k pokácení k ošetření k vysazení
Horní 0 0 24
Dolní 0 0 11
Zahradní 0 0 7
Brněnská 13 0 55
Drdlova 4 0 19
Jiřího z Poděbrad 36 0 40
Veselská 2 0 31
Santiniho ulice 2 11 18
Bezručova ulice 46 26 113
Jungmanova 1 11 38
1. máje 3 16 16
Barákova 6 6 12

Účelem snažení, které začíná nepopulárním kácením, je zelené město. „Zatím je vykácena více než polovina z plánovaného počtu dřevin. Jde o stromy staré a nemocné,“ upřesnil Josef Souček.

Ne všechny dřeviny z vybraných dvanácti ulic zmizí. Zůstanou tam ty, které jsou stále perspektivní a dobře plní mikroklimatické funkce. „Nekácí se všechno. V některých místech se mezi stávající stromy dosadí nové,“ potvrdil autor projektu obnovy zeleně.

Přestože kácení stromů většinou doprovází řada emocí, tentokrát tomu tak není. „Snažili jsme se všechno lidem předem vysvětlit. Proč to děláme, kam tím směřujeme. Žádné negativní reakce jsme naštěstí nezaznamenali,“ usmála se místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková.

Nové stromy určené k nové výsadbě budou podle projektanta odolnější a vhodnější pro městské prostory. „Budou se sázet některé hybridní druhy jilmů, jírovců, lip a javorů,“ vyjmenoval Josef Souček.

„Bude to chvilku trvat, výsledný efekt přijde třeba až po dvaceti letech. Až stromy vyrostou. Pak se ulice celá zaklene novými stromy,“ dodal.

V plánu je výsadba 384 stromů. Sedm desítek dřevin projde ošetřením. Stromy budou vysázeny i v ulicích, kde dosud žádné nebyly. „Nová stromořadí zejména v centru města a v okolí hlavních komunikací postupně vytvoří lepší mikroklima. Koruny zdravých a správně ošetřovaných stromů ochladí a zvlhčí v létě vyprahlé ulice, podél frekventovaných silnic sníží prašnost a mohou pro obyvatele i zvýšit kvalitu veřejného prostoru,“ připomenul mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.