„S vodou jsme kamarádi,“ smál se v sobotu při 11. ročníku turnaje v hasičském fotbalu starosta pořádajícího Sboru dobrovolných hasičů ve Svratce Jiří Cach. „Hasičský fotbal pochází z Německa. My jsme se inspirovali od našich kolegů z Malého Března u Mostu, s nimiž máme hasičskou družbu. Oni to viděli v Německu a začali soutěž také pořádat. Pozvali nás, a my se k nim vzápětí připojili,“ popsal hasičský starosta. Na konci května tak hasičský fotbal v sedmi družstvech už po jedenácté hráli v Malém Březně, v sobotu pak za účasti 11 týmů mužů a 3 týmů žen ve Svratce.

O co tedy vlastně jde? Jedno soutěžní družstvo čítá šest členů. Ti mají dohromady tři proudnice – jeden hráč vždy míří na míč a druhý mu vzadu drží hadici. Na hřišti vždy stojí dvě družstva proti sobě, respektive proti míči, který ale není ve vodní tříšti z celkem šesti proudů vody příliš vidět. Přesně mířenými proudy se družstva snaží míč přemístit za brankovou čáru soupeře. Hraje se na dva poločasy po dvou minutách, týmy si mění strany. Který z nich při fyzicky náročné hře použije lepší taktiku, má více štěstí a skóruje častěji, vyhrává. Při té příležitosti je samozřejmě mokré všechno kolem. Při třech proudech spotřebují soutěžící kolem šesti set litrů vody za minutu. Kromě vody ale musí mít i slušnou fyzičku.

„Ono se to nezdá, jsou to dvakrát dvě minuty, ale když člověk drží hadici a přebíhá s ní z jednoho konce hřiště na druhý, má toho dost,“ řekl s úsměvem Jiří Cach. Navíc si Češi hru oproti Němcům ještě trochu ztížili. V Německu hasiči proudnicemi míří na velký míč, v českých poměrech je to malý, který je ve vodní tříšti hůře vidět.

Jestli vyjde počasí, tedy nebude pršet, je organizátorům hasičského fotbalu, na rozdíl od pořadatelů jiných venkovních akcí, v podstatě jedno. Mokří budou všichni tak jako tak. „Několik turnajů jsme už měli pod vodou, kdy lilo celý den, ale zase tak moc to nevadilo. Navíc hasičský fotbal není jenom hra, protože si při něm prověříme jak techniku, tak i fyzičku,“ dodal starosta svrateckých hasičů.