Jedna z nejstarších nemovitých kulturních památek v katastru okresního města totiž bude letos poprvé, právě 14. května od 9 do 20 hodin, zpřístupněna zájemcům z řad veřejnosti.

„Prohlídka trvá zhruba dvacet minut s tím, že na ochoz věže se dostane s průvodcem vždy skupina čítající maximálně patnáct osob. Vstup je zdarma,“ uvedl Stanislav Mikule z Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou.

Za deštivého počasí bez vstupu na ochoz

Kostelní věž byla samostatným objektem v majetku města a plnila funkci útočiště před doléhajícími nepřáteli, strážnice i hlásnice, o čemž svědčí silné obvodové zdi, střílnovitá okna, úzký vstup a úzké schodiště pravděpodobně ze šestnáctého století.

„Původní zvonice byla umístěna v posledním patře pod ochozem. V místě, kde se nachází nyní, měl hlásný nejenom kozí chlívek, ale rovněž svůj byt. Jeho povolání bylo nebezpečné, dva z věžníků nebo také zvoníků přišli dokonce o život po zásahu bleskem, jenž několikrát věž zapálil,“ poznamenal další ze zaměstnanců muzea na Tvrzi Miloslav Lopaur s tím, že ve zvonici jsou zavěšeny čtyři zvony.

Ten nejstarší, zvon Marie, kterému se podle Lopaura říkalo také „poledňák“ nebo „šturmovák“, pochází z roku 1489. Další dva, Prokop a Cyril a Metoděj byly do Žďáru nad Sázavou dovezeny před Vánocemi roku 1989, v roce 1990 byl odlit zvon Anežka.

Na věž, která má půdorys lichoběžníku, a proto je možno směrem od východu vidět současně její tři stěny, se mohou Žďárané i přespolní v tomto roce vypravit kromě 14. května ještě 2. července a 27. srpna.„Věž kostela svatého Prokopa je veřejnosti zpřístupněna pouze třikrát do roka. Vycházíme přitom ze zájmu lidí z loňských sezon a nezapomínáme ani na stav památky,“ dodal Miloslav Lopaur.

----------------

Kdy jít na věž

termíny a čas: 14. května, 2. července a 27. srpna, vždy od 9 do 20 hodin, vstup zdarma,

Věž kostela svatého Prokopa je vysoká 53 metrů, ochoz se nachází ve výšce 35 metrů.Ročně ji v rámci otevření navštíví 750 – 900 osob.