Už samotný výstup na ochoz věže je zážitkem. „Schodiště je točené tak, aby se obránci věže mohli lépe rozhánět mečem. A naopak útočníci mají velmi omezený prostor pro výpady,“ popisuje úmysly dávných stavitelů správce kostela sv. Kunhuty Ladislav Harvánek.

Mistr světa v mrtvém tahu Jiří Balabán pracuje jako zdravotní sestra v novoměstské nemocnici.
Něžný i silný. O pacienty v novoměstské nemocnici pečuje mistr světa

Věže kostela měly hned několik funkcí. Jednou z nich byla funkce obranná. Silné zdi a pravotočivé schodiště znesnadňovaly nepříteli přímý útok. A měla i funkci preventivní. Zvoník držel hlídku a každou hodinu hlásal zvukem trubky, že je vše v pořádku. Pokud zahlédl požár, probudil obyvatelstvo oddělenými údery na zvon.

Cesta vzhůru na věž kostela sv. Kunhuty vede pod zvony úctyhodné velikosti. Zejména ten pojmenovaný podle patronky kostela předčí svými rozměry všechny ostatní. „Zvon Kunhuta váží 2200 kilogramů. Nejstarší ze zvonů je svatý Vavřinec, byl vyrobený na počátku 19. století. Jako jediný se vrátil po druhé světové válce, kdy se musely zvony z kostelních věží odevzdávat, zpět. Ostatní zvony byly odlity v šedesátých letech minulého století a nesou jména Petr, Pavel a Václav,“ vyjmenovává Ladislav Harvánek.

Modelka a úspěšná studentka Barbora Burešová.
Dívka z Nového Města uspěla na Miss České republiky. Získala cenu sympatie

Od zvonů je pak už jen kousek na ochoz věže. Je odtud nádherný výhled. Na novoměstskou nemocnici a přilehlou čtvrť Betlém, na Tři kříže, někdejší reálku, dnes novoměstské gymnázium i na věž evangelického kostel tyčící se vedle věžáku, jako by tu soupeřila současnost s minulostí. Pohled z ptačí perspektivy zmenšil domy do velikosti dětských hraček. A přesto, že donedávna ještě panovalo takřka letní počasí, příroda se už pomalu převléká do pestrých podzimních barev. „Je to ale pohled jen pro ty, kteří nemají strach z výšek. Ne všem se na věži líbí, někteří si toto potěšení raději odpustí,“ usmívá se kostelník.

Mohlo by vás zajímat: Výlov v Novém Veselí: z rybníka, kde jezdil Zeman na člunu, vytáhli obřího sumce

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek