Pouze v Základní škole Komenského 6 ještě nebylo včera definitivně rozhodnuto. „Zaměstnanci se musí vyjádřit do úterní osmé hodiny ranní. Podepsanou prezenční listinu mi pak odbory předají a já se podle výsledků zařídím,“ uvedla ředitelka školy Jana Svobodová. Zároveň dodala, že několik pracovníků zřejmě stávkovat bude, ale vedení školy udělá vše pro to, aby to nijak neohrozilo běžný chod zařízení.

Školáci z ostatních „základek“ ve městě zamíří ve středu na vyučování stejně jako v jakýkoliv jiný den. Učitelé, kteří se ke stávce připojí, začnou vyučovat až v devět hodin.

„Stávkovat nebudeme, začátek vyučování bude jako obvykle. Od odborové organizace jsem ostatně zatím nedostal ke stávce žádný podnět nebo informaci,“ nechal se včera slyšet Jaroslav Ptáček, ředitel žďárské Základní školy Švermova.

Běžný režim

Neúčast ve stávce potvrdil i Karel Herold, ředitel Základní školy Palachova, nebo Miroslav Kadlec, který stojí v čele Základní školy Komenského 2.

„Jsem ráda, že se nakonec stávkovat nebude. Nevím, kdo by mi do devíti hodin dceru pohlídal, musela bych si asi vzít volno nebo se domluvit s učitelkou, zda by děti aspoň nepustila do třídy,“ řekla Zuzana Havelková ze Žďáru, maminka šestileté školačky.

Ani ředitelé oslovených středních škol ve Žďáře nepočítají s tím, že by se v rámci stávky vyučovalo ve středu až od devíti hodin. Běžný režim potvrdilo vedení střední zdravotnické a vyšší zdravotnické školy, gymnázia i vyšší odborné a střední průmyslové školy.

Úplně jasno včera dopoledne ještě nebylo na střední škole technické. „Výzvu jsem přeposlal učitelům a odborářům. Nyní čekám na odezvu a podle toho se rozhodneme,“ uvedl včera Josef Crha, ředitel Střední školy technické ve Žďáře nad Sázavou.

Stávku odbory ohlásily kvůli chystaným změnám v platech. Vadí jim plánované vládní nařízení, podle nějž by pedagogové ztratili nárok na zvyšující se plat podle délky odpracované praxe.

Od ledna by se měl zrušit takzvaný věkový automat, o zařazení učitelů do příslušné platové stupnice by už neměla rozhodovat délka praxe, ale ředitel školy. „Ředitel by tak mohl od ledna kantorům s mnohaletou praxí teoreticky snížit plat na nástupní mzdu 20 tisíc korun. Někteří by tak prý mohli přijít třeba o čtyři a půl tisíce korun,“ upozornil František Dobšík, předseda školských odborů. Věkový automat přitom mají jenom učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru již byl zrušen. Odborářská akce má podporu ČSSD, ministr školství Josef Dobeš (VV) ale odboráře odsoudil.