Výjimkou zůstává lyžařský areál na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, kde v pátek 20. května oficiálně zahájili letní provoz. Akce na sjezdovce a v jejím nejbližším okolí tam mají naplánovány až do konce srpna. Kromě tradičních cyklozávodů čeká na veřejnost také motorkářský sraz, několikadenní kemp pro jezdce na bicyklech nebo koncerty a taneční zábavy.„Snažíme se, aby nabídka byla hodně různorodá, a na své si tak přišlo co nejvíce lidí,“ vysvětlil Jiří Pálka, správce lyžařského areálu na Fajtově kopci.

S návštěvností je to podle něj složité – všechno závisí především na počasí. To se projevilo už minulý rok na tradičním Fajt festu, tedy dvoudenním hudebním festivalu pod širým nebem. „V pátek bylo hezky a přišlo kolem pěti stovek lidí. V sobotu už ale pršelo a to byla návštěvnost sotva poloviční. Proto doufáme, že nám počasí letos bude přát,“ nechal se slyšet Jiří Pálka.

Od 20. května

Na letní provoz „najeli“ na sjezdovce v pátek 20. května, a to taneční zábavou. Na neděli 22. května je pak nachystána Velká cena Fajťáku – již čtvrtý ročník závodu na horských kolech, jenž se odehrává v areálu sjezdovky a okolních lesích. Pro soutěžící je náročná hlavně vysokými převýšeními, rychlými sjezdy a pasážemi v lesním porostu.

Pro diváky je to lákavá podívaná – ideální výhled na trať je pak pro ně přímo z vrcholu sjezdovky. Cyklisté ale nebudou v neděli v lyžařském areálu u Velkého Meziříčí závodit toto léto naposledy – v bike parku jsou již na 25. června připraveny fourcrossové závody, tedy klání v disciplíně, která zahrnuje velmi rychlý a poměrně nebezpečný sjezd.

Velkým lákadlem může být podle Jiřího Pálky také koncert velkomeziříčského vokálního souboru s názvem 6 tet, který vystoupí na Fajtově kopci 17. července přímo pod širým letním nebem.

Různé žánry

„Díky tomu si přijdou na své milovníci folkové hudby. Pro fanoušky tvrdší muziky je pak určený festival Fajt fest, který letos bude probíhat od 21. do 23. července. Přijedou na něj nejen české, ale i slovenské, polské a francouzské kapely,“ přiblížil Jiří Pálka.

V ostatních lyžařských areálech žďárského regionu zatím k letnímu provozu a pořádání hudebních či sportovních akcí nepřistoupili.„Mimo zimní sezonu máme jen individuální akce pro firmy. Pro veřejnost zatím nic neplánujeme. Zvažovali jsme spuštění lanovky, ale kvůli malému zájmu jsme jej zrušili,“ řekl Karel Klapač, provozovatel Ski Snowparku na Harusově kopci u Nového Města na Moravě, jediného lyžařského areálu na Vysočině, jenž má sedačkovou lanovkou. Také na menších sjezdovkách na Žďársku bude až do prvního sněhu prázdno. „Žádné akce pro veřejnost nechystáme,“ uvedl Zdenek Holemář ze skiareálu ve Svratce.

------------

Program v areálu Fajtova kopce

22. 5. Cyklo závody - Velká cena Fajťáku
25. 6. Fourcrossové závody
17. 6. Vystoupení Kozénka bandu
17. 7. Vystoupení 6tet
21.-23. 7. Fajt fest- festival
23. 7. Horsefeathers MTB slopestyle v bike parku
5.-7. 8. Moto žvanec na Fajťáku
5. 8. Arboc, Fortix - zábava
6. 8. Koncert Bad Victim, Mawataki
26. 8. Šikmá plocha - zábava