Jenom loni jich tam městští policisté dovezli dvaatřicet z celkových sto šesti tuláků – ti ostatní se vrátili se ke svým majitelům.„Přijímáme psy nejen ze Žďáru, ale i z Bystřice nebo Nového Města. Pokud máme volné místo, snažíme se na objednávku starostů obcí v okrese, se kterými nemáme uzavřenou smlouvu, přijmout i psa, kterého odchytili u nich na vsi,“ uvedla provozovatelka žďárského útulku Jolana Sojková.

Výběr na webu

Psy, které si mohou jejich noví majitelé odvést z útulku domů, je možné si prohlédnout na webových stránkách žďárské městské policie. V loňském roce takto našlo nový domov čtyřiatřicet psů.

Do žďárského útulku, na jehož provoz přispívá město a za umístěné psy platí i smluvně zavázaná města, se vejde až ke třicítce psů. Ideální jsou však podle provozovatelky dvě desítky hafanů.

Ve Velkém Meziříčí opuštění, nebo zatoulaní psi nacházejí přechodný domov v tamním útulku. Včera v něm však byli k mání pouze dva psi. „Nevím, co se děje, běžné to však rozhodně není. Lidé, co chtěli pejska, si je teď všechny rozebrali, udala jsem i štěňátka, která jsem tu měla,“ uvedla vedoucí velkomeziříčského útulku Helena Krátká.

Pejska si mohou lidé v Meziříčí vybrat buď po telefonické domluvě, nebo v pracovní době, což je od pondělí do pátku v době od 15 do 19 hodin. Útulek, na jehož provoz přispívá město a je určen pro psy odchycené v něm a v jeho sedmi místních částech.

Za pejska, kterému nabídnou dočasný azyl v útulku v Křoví u Velké Bíteše, nese zodpovědnost obec, v jejímž katastru byl odchycen. Převzat je na základě dohody s jejím starostou.