Politické spektrum se totiž domnívá, že kdyby nebyla dotační politika státu, která finančně podporuje využití větrné energie, firmy by neměly zájem elektrárny stavět.

„Dotační politika státu je špatná. Firmy prosazují větrníky jen kvůli penězům. Aby taky ne. Vždyť je to krásné podnikání, když máte garantovanou provizi,“ řekl Deníku krajský opoziční zastupitel Libor Joukl (ČSSD).

Jeho stranický kolega Vladimír Novotný má podobný názor. „Firmy jsou motivovány spíše ziskem než snahou prosadit alternativní energii. Energie je nevyvážená a na úkor občanů. Proto si nedokážu vysvětlit jinou variantu než tu, že je táhne zisk.“

Jednatel specializované firmy na větrnou energii KV Venti David Jozefy nesouhlasí. „Dříve nebyly takové ekonomické možnosti jako dnes.“

Náměstkyně hejtmana Marie Černá (SNK–ED) říká: „Jsme proti plošnému zastavění a lákání obcí na finační výhody, které jim navýší rozpočet (stát nabízí dotační výhody jak firmám, tak obcím, pozn. red.).“

„Obce pro elektrárny jsou, protože je pro ně každá koruna dobrá,“ připojil se další opoziční zastupitel Zdeněk Dobrý (KSČM). Nedávná příhoda, kdy z elektrárny v Pavlově odlétávaly kusy ledů, tak znepříjemnila situaci firmám, které alternativní energii prosazují. „Myslím si, že se ta věc hodí politikům na Vysočině do krámu. Nejsou totiž podle mých informací výstavbě elektráren v kraji nakloněni,“ míní Jozefy.

„V době, kdy můžeme využívat i jiné zdroje energie, musíme další výstavbu elektráren pečlivě zvážit,“ dodal hejtman Miloš Vystrčil (ODS).

 

Čtěte také:

Elektrárna je odstavena kvůli námraze