Protože většinou nemohou nabídnout přímo v místě pracovní příležitosti, snaží se lidem zajistit možnost bydlení v podobě cenově dostupných stavebních parcel. Zájem o levnější pozemky pro výstavbu rodinných domů je podle většiny starostů těchto obcí značný.

Ve městěch je naopak tradičně dráž. Například v Novém Městě na Moravě zaplatí lidé za metr čtvereční zasíťované parcely od tisíce do dvanácti set korun. A v okresním městě Žďár nad Sázavou? „Prodej stavebních pozemků probíhá formou elektronické aukce, základní cena je tisíc korun," uvedla Irena Škodová ze žďárského úřadu. Konečná cena se pak většinou vyšplhá na částku mezi patnácti sty až dvěma a půl tisíci korunami.

Daňová výtěžnost

Naopak v menší obci, například v Kadově na Novoměstsku, pořídí zájemce čtvereční metr za dvě stě sedmdesát korun. „Obec z toho sice nemá žádný profit, ale chceme, aby se k nám lidé přistěhovali. Vrátí se nám to pak v daňové výtěžnosti," vyjádřil se starosta Kadova Jiří Lausch.

Právě v Kadově je v poslední době patrná intenzivní stavební činnost. „Je to na základě změny územního plánu. Došlo k zasíťování lokality určené pro výstavbu čtrnácti rodinných domů," vysvětlil starosta obce. V současné chvíli jsou podle něj všechny pozemky prodány a sedm domů je tam již postaveno s tím, že další by se měly vybudovat během příštího roku.

Sto dvacet devět kadovských obyvatel by se do pěti let mohlo rozrůst o dalších pětadvacet lidí. „Domy jsou určeny pro trvalé bydlení. Kvůli dotaci jsme povinováni je do roku 2021 mít zkolaudovány. Takže do té doby musí být všechna prodaná místa obsazena stavbou," uvedl kadovský starosta.

Obec už nyní začíná uvažovat o dalším rozšiřování, tentokrát o dva prostornější rodinné domy, které by měly majitelům zajistit komfortní bydlení. „Máme už vytipovánu lokalitu, ale jelikož nyní splácíme úvěr na kanalizaci, zatím ještě o zasíťování neuvažujeme," sdělil Jiří Lausch.

Místa pro výstavbu rodinných domků nabídla v nedávné minulosti zájemcům také obec Zubří. V tuto chvíli je už sedm staveb dokončeno a zkolaudováno.

„Nabízeli jsme k prodeji pětadvacet zasíťovaných parcel, za metr čtvereční jsme požadovali tři sta padesát korun. Volné jsou už jen dvě parcely. Ty budeme prodávat s největší pravděpodobností v příštím roce," vyjádřil se starosta obce Jiří Havlíček.

Stejně jako v Kadově, také v Zubří jde o příliv trvale bydlících obyvatel. Této potřebě přizpůsobují místní zastupitelé i územní plán.

„Máme již zakoupený další pozemek, kde vznikne devět nových stavebních parcel a už připravujeme i změnu územního plánu. Pozemky by měly být zájemcům o stavbu nabízeny ke koupi v horizontu pěti let," řekl Jiří Havlíček.

Naopak v Mirošově, obci nedaleko Bobrové, prodej stavebních parcel nechystají. „Nový územní rozvojový plán zatím dělat nebudeme, máme zpracované takzvané zastavěné území, to je pro naši potřebu dostatečné. Parcely máme, ale nejsou zasíťované. Pokud by byl zájem, nachystáme je," vysvětlil starosta Mirošova Miloš Štursa.