Tradiční podzimní výlov v Novém Veselí všem příchozím nabídne od 9 do 15 hodin na hrázi rybníka nejen rybí speciality a další občerstvení, ale třeba i jarmark. K poslechu zahraje živá hudba.

A kdo si bude chtít ryby odnést domů, může si je zakoupit přímo na místě nebo v sádkách ve Žďáře nad Sázavou. Nabídka bude pestrá. „Hlavní rybou výlovu bude kapr, kříženec žďárského kapra a kapra Ropšinského, k nám dovezeného z bývalého Sovětského svazu. Tento kříženec oproti jiným druhům více roste a lépe přežívá. Chuťově je velmi dobrý, kdo přijde, okusí," slíbil zootechnik firmy Kinský Žďár Martin Melichar.

Ve dvou milionech kubických metrů Veselského rybníka našly domov tisíce ryb, na výlovu si tak přijdou na své i milovníci jiných druhů. „Každý úlovek by měl mít odhadem přes jeden kilogram, maximálně čtyři. Kromě kapra se budou lovit i štiky nebo candáti, kteří byli do rybníka nasazeni, aby omezili množení plotic nebo okounů. Odhadujeme, že vylovíme ryby v řádu tisíců," doplnil Melichar.

Svou rozlohou 87 hektarů patří Veselský rybník v rámci Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy mezi největší vodní plochy a slouží jako chovný rybník. Je rovněž považován za prameniště řeky Oslavy a stává se častým cílem migrujícího ptactva. K jeho založení měl podle jedné z místních pověstí přispět odsouzenec, kterého čekala poprava za spáchanou vraždu. Prosil vrchnost o milost a sliboval, že když ho nechají žít, tak jim doporučí místo, kde se dá vybudovat velký rybník s krátkou hrází.