„Oslava začíná žehnáním ohně, od kterého se zapaluje nová velikonoční svíce – paškál. Od něj si pak své svíce připalují věřící," uvedl duchovní žďárské farnosti svatého Prokopa Tomáš Holý. Jakmile byl nový hořící paškál duchovními v doprovodu ministrantů a věřících přenesen do kostela, slavnostní mše mohla pokračovat uvnitř.

Světlo svíce má při velikonoční bohoslužbě znázorňovat světlo Kristovo i jeho vítězství nad smrtí a po celý rok bude věřící provázet při nejdůležitějších událostech.

„Bílá sobota je den tichého očekávání. Den meditace a modliteb u Ježíšova hrobu, kam byl po ukřižování uložen. Vše se již připravuje na vzkříšení, ke kterému došlo v neděli brzy ráno. A protože největší svátky slavíme již v předvečer dne, proto je první oslava v sobotu večer po setmění a říká se jí velikonoční vigilie – čili bdění," vysvětlil význam takzvané Bílé soboty duchovní žďárské farnosti Nanebevzetí Panny Marie Vladimír Vojtěch Záleský. Rovněž v bazilice v areálu žďárského zámku se sešli věřící, aby velikonoční vigilií oslavili zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

„Ta atmosféra je vždycky skvělá a sejdou se i lidé, kteří třeba do kostela pravidelně nechodí. Zapalování nové svíce po žehnání ohně je slavnostní událost a myslím, že všichni to tak vnímají," vyjádřila se jedna z účastnic sobotní vigilie před kostelem svatého Prokopa Jarmila Veselá.