Slavnostní bohoslužby začnou v sobotu a pokračovat budou i v neděli. „Mše budou ve stejném režimu jako v předchozích letech, takže v sobotu v sedmnáct hodin a v neděli ráno v šest, v sedm třicet, v devět, v deset třicet a ve čtrnáct třicet hodin,“ vyjmenoval dobu jednotlivých poutních bohoslužeb farář ze zámecké farnosti Vladimír Vojtěch Záleský.

Věřící přesto čeká i jedna novinka. Mše se tentokrát neuskuteční v kostele svatého Jana Nepomuckého, památce Unesco, jak bývalo zvykem, ale přesunou se do prostranství před areál svatostánku. „Uskuteční se na Zelené hoře na vrcholu kopce mimo poutní areál. Kostel je uzavřený. Kvůli koronavirové pandemii a nově zjištěným skutečnostem se oprava této památky pozdržela. Takže se poutní mše přesunuly ven,“ objasnil důvody letošního neobvyklého umístění bohoslužeb Vladimír Vojtěch Záleský.

Farnost připraví pro tuto příležitost pódium a také lavičky. Místo bude navíc ozvučeno. Účast věřících bude tentokrát závislá i na počasí. Výhled na nastávající dny ale zatím nevypadá moc dobře. Na pátek meteorologové hlásí déšť a přeháňky. A stejně tak na sobotu. „Počasí zřejmě nebude moc idylické, takže to tentokrát asi bude s deštníky. Na nepřízeň počasí jsou tu ale už lidé zvyklí,“ usmál se Vladimír Vojtěch Záleský.

Věřící bohoslužby pod širým nebem vítají. „Je to lepší než se v této době tísnit v kostele. Takto může na poutní mši přijít více lidí. Venku lze mnohem lépe dodržet rozestupy,“ podotkl Aleš Mokrý ze Žďáru nad Sázavou.

„Dodržet všechny bezpečnostní podmínky bude venku mnohem jednodušší. Lidé se tak budou cítit bezpečněji než v kostele,“ souhlasil Vladimír Vojtěch Záleský.

Druhá největší v republice. Tak je nazývána světská část žďárské pouti, která se co do rozsahu a počtu atrakcí řadí hned za slavnou pražskou Matějskou pouť. Stánky a kolotoče nebudou ve Žďáře chybět ani letos. Bude jich ale méně. A objeví se v nezvyklém termínu. „Atrakce začnou najíždět 30. srpna. Hlavní pouť bude v sobotu a v neděli 4. a 5. září,“ upřesnila žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

„Stále ještě zvažujeme, v jakém rozsahu světská část žďárské pouti bude. Určitě bude omezená. S největší pravděpodobností nebude pouť rozložená přes ulici Sázavskou,“ dodala.