„Dodržování povolené rychlosti v obci je dlouhodobý problém a nehodláme jej už tolerovat,“ sdělil velkomeziříčský starosta František Bradáč.
„Je tím ohrožena bezpečnost chodců a dalších účastníků silničního provozu. Proto se rada města rozhodla k zapůjčení radaru na měření rychlosti motoristů,“ dodal místostarosta Josef Komínek.

Měřit se však nebude stabilně, ale jenom na vyžádání. „Smlouva je na rok, ale záleží na nás, kolikrát službu během té doby využijeme. Platit za ni budeme z peněz, které máme vyčleněny na bezpečnost,“ vysvětlil Josef Komínek s tím, že radar by se mohl Velkém Meziříčí poprvé objevit už v září nebo v říjnu.

První hodina měření rychlosti je zdarma, za každou další Velkomeziříčští zaplatí devět set osmdesát korun bez daně. Mobilní radar může bez problémů pracovat i v noci, takže neukázněným šoférům tma nepomůže. I tak je mohou opodál strážníci zastavit a „vybrat“.

Pro umístění zařízení je vytipována necelá desítka lokalit, kde jsou problémy s dodržováním povolené rychlosti v obci nejmarkantnější.
„Samozřejmě nemůžeme prozradit, o která konkrétní místa ve městě se jedná, ale tam, kde se bude měřit, budou umístěny značky tak, jak to přikazuje zákon,“ připomněl Komínek.

Radar budou obsluhovat pracovníci firmy, která zařízení zapůjčí, a to společně s velkomeziříčskými strážníky. Právě ti budou od šoférů vybírat pokuty za překročenou rychlost.

„Počet městských policistů kvůli měření rychlosti není potřeba posilovat. Výhodou služby je skutečnost, že toto měření se dá zrealizovat prakticky ze dne na den podle aktuální potřeby,“ doplnil Josef Komínek.