Velké Meziříčí tak bude mít nejen klikací rozpočet, ale například i elektronickou úřední desku na Náměstí a elektronické dotazování na inženýrské sítě k jejich správcům.

„Už dnes lidé mohou pomocí našeho webu například hlásit závady technickým službám, chatovat se starostou, sledovat online stav vyřizování svých dokladů, psát své podněty do elektronické knihy přání a stížností, rezervovat si pódium na Velkomeziříčském kulturním létu a podobně. Tyto služby budou napříště spojeny do takzvaného Portálu Občana, který budeme tvořit tak, aby byl co nejjednodušší na obsluhu a uživatelsky příjemný," říká starosta Radovan Necid.

Na Portálu občana nově přibude i klikací rozpočet, kde by lidé měli najít nejen aktuální stav výdajů a příjmů radnice, ale hlavně jednotlivé položky výdajů. „Jde o jeden z nejúčinnějších nástrojů transparentnosti radnic," pochvaluje si starosta Necid.

Elektronická deska

Na velkomeziříčském Náměstí bude instalována elektronická úřední deska. Ta nejenže umožní lidem hledat a číst dokumenty na velké dotykové obrazovce, ale pomocí webové aplikace umožní zájemcům i odběr novinek přímo ve svém počítači.

Každý, kdo potřebuje vyjádření správců sítí, tedy vodáren, plynáren, telefonu a podobně, ocení také připravovanou aplikaci, která umožní jednoduchým postupem oslovit tyto správce naráz přímo z městského webu.

Odpadne tak zdlouhavé dopisování s nejrůznějšími institucemi a podniky. „Tuto službu chceme zavést na základě dlouholeté poptávky obyvatel v celém regionu Velkomeziříčsko. Služba umožňuje veřejnosti podání žádostí o vyjádření k existenci inženýrských sítí jejich relevantním správcům prostřednictvím odkazu z webového portálu. Žádost ve standardizovaném formátu a s jednoznačnou lokalizací zájmového území je aplikací vygenerována pro příslušné správce inženýrských sítí a připravena k rozeslání svépomocí, nebo automaticky elektronickou formou těm správcům inženýrských sítí, kteří jsou příjemci elektronických žádostí," popsal vylepšení vedoucí odboru vnitřních věcí Josef Švec.