„Zpočátku se akce vztahovaly k první světové válce a byly jednou za pět let. Současný starosta je ale natolik odvážný, že se slavnosti nyní konají každý rok a pokaždé jsou inspirovány jiným obdobím. Letos jsme vybrali gotiku, konkrétně dobu, kdy bylo město v držení Lacka z Kravař, což byl moravský zemský hejtman a druhý nejvýše postavený člověk v českém království," uvedl Vít Odstrčil z Česko Slovenské asociace přátel vojenské historie.

V areálu velkomeziříčského zámku se odehrávaly nesčetné rytířské souboje, které doplnila historická módní přehlídka, vystoupení kejklíře Wagabunduse a mnohé další atrakce. Návštěvníci si mohli prohlídnout a nakoupit zboží řemeslníků i ochutnat dobovou krmi.

Velký zájem byl také o stánek alchymisty a hadího mága, čaroděje Cave. „Ve středověku byste hady, které tu mám, nepotkali, protože mnozí z nich mají svou domovinu v Americe a ta v té době ještě objevena nebyla. Já hady ale lidem ukazuji rád, často se mi podaří odstranit tak nejrůznější předsudky a zábrany. Hadi nejsou slizcí a nebezpeční, jak si mnozí myslí, ale jsou to velmi příjemná a dobrácká zvířata. Všichni si je mohou pohladit, vzít do ruky," popsal nabízený sortiment netradiční čaroděj.