Výsledky voleb přitom naznačovaly zcela jinou sestavu na radnici. Jejich vítězem se totiž stal dlouholetý šéf velkomeziříčské radnice Radovan Necid, který se svým uskupením To pravé Meziříčí získal jednadvacet procent všech hlasů. Ovšem po vzniku koalice složené z ČSSD, KDU-ČSL, ANO 2011 a Meziříčského fóra se Necid ocitl v opozici. Koalice obsadila třináct z celkového počtu třiadvaceti zastupitelských mandátů a podle toho vypadalo také úterní hlasování.

Ustavující zasedání až do chvíle, kdy byl zvolen nový starosta, vedl nejstarší zvolený zastupitel František Smažil (ANO 2011). Pro staronového starostu Josefa Komínka se pak vyslovilo 13 zastupitelů, 4 hlasovali proti a 6 se zdrželo. Volba místostarostky Jiřiny Jourové dopadla obdobně, pro hlasovalo taktéž 13 zastupitelů, 5 nehlasovalo a 5 bylo proti.

Zvoleni byli také radní města. Radu ve Velkém Meziříčí bude kromě starosty a místostarostky tvořit ještě dalších pět členů: Petr Vrána (ČSSD), František Komínek (ČSSD, NK), Marie Ripperová (KDU-ČSL, NK), Stanislav Kratochvíl (KDU-ČSL, NK) a František Smažil (ANO 2011).

Zastupitelé si na svém prvním zasedání také odsouhlasili odměny, které jim budou v příštích měsících za vykonávání zastupitelských funkcí náležet. „Nebývá zvykem, že se o tom rozhoduje hned na ustanovujícím zastupitelstvu města, ale protože podle stávající legislativy do doby, než je odměna schválena, není možné ji vyplácet, a to ani se zpětnou účinností, tak byl tento bod zařazen už do pořadu dnešního jednání,“ vysvětlil tajemník velkomeziříčského úřadu Marek Švaříček.

Zastupitelé tedy budou v příštích čtyřech letech za výkon své funkce dostávat 600 korun měsíčně a radní 2 600 korun měsíčně. Předsedové výborů a komisí si přijdou na 900 korun měsíčně a členové výborů a komisí na 600 korun měsíčně.

Starosta Josef Komínek pak připomenul také priority města na funkční období 2018 až 2022, mezi nimiž je například přestavba internátu zemědělské školy na dům s pečovatelskou službou, oprava zimního stadionu nebo realizace nového relaxačního centra s plaveckým bazénem. A promluvil také o - v Meziříčí tolik diskutovaném - centru města. „Bavili jsme se o něm v minulém volebním období často a tím nemyslím pouze náměstí, ale celý střed města. Nejprve musíme vyřešit parkovací plochy, pokud je nevytvoříme, nemůžeme revitalizaci náměstí uskutečnit,“ poznamenal Josef Komínek.

Jako další z priorit města označil starosta Velkého Meziříčí opravu sídlišť. „Čeká nás revitalizace všech sídlišť, chodníky a komunikace jsou tam ve velmi špatném stavu. Naším úkolem bude každý rok opravit jedno ze sídlišť města. Samozřejmě komplet, to znamená chodníky, komunikace, parkovací plochy i zeleň,“ prohlásil Josef Komínek, který zároveň zadoufal, že se město v dalších čtyřech letech opět posune o krok dál.

Možnost osobně se zúčastnit prvního jednání nově zvolených zastupitelů ve Velkém Meziříčí si nechala většina místních ujít. Zasedání se tak konalo v poloprázdném sále, obsazeny byly asi jen čtyři desítky křesel připravených pro diváky.