Starobylé vysočinské město Velké Meziříčí s 11 800 obyvateli leží na horním toku Oslavy a je vzkvétajícím městem s řadou podniků, rostoucí bytovou výstavbou a velkými možnostmi kulturního, sportovního a společenského vyžití.

Počátky města nejsou zcela jasné, má se za to, že spadají do 12. a 13. století, kdy došlo ke kolonizaci horního toku Oslavy zásluhou otce sv. Zdislavy, Přibyslava z Křižanova, a jeho zetě Bočka z Obřan. První písemná zmínka o Velkém Meziříčí pochází z roku 1281, přestože už ve 30. letech stál na skále nad řekou Oslavou jeden z nejstarších šlechtických hradů na Moravě.

Kromě této dominanty města, později přestavěné na renesanční zámek (dnes v soukromých rukou), je další dominantou města také věž kostela sv. Mikuláše, jejíž prosvětlený ciferník na věžních hodinách je největším v České republice (má průměr 4,2 metru). Historické centrum Velkého Meziříčí bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nachází se v něm několik dochovaných domů zdobených sgrafity. Ve městě jsou také židovské památky – stará a nová synagoga, židovský hřbitov.

Město zažívalo rozkvět za renesance, za vlády Marie Terezie a Josefa II. a v době mezi dvěma světovými válkami. Krutým obdobím byla pro město druhá světová válka, kdy bylo židovské obyvatelstvo deportováno do koncentračních táborů, německá armáda ve městě popravila 60 odbojářů a při bombardování města sovětskou armádou přišlo o život 40 lidí.

V současné době Velké Meziříčí vzkvétá, přibývá zde zástavby rodinných domů a bytů a také firem a průmyslových podniků. Přibývající občanské vybavení přináší obyvatelům stále větší komfort. Napojení města na dálnici D1 a procházející železniční trať pomáhají Velkému Meziříčí udržet ve městě tep moderního života.

Léto bude v Meziříčí hýřit nabídkou zajímavých akcí

Do Velkého Meziříčí můžete přijet za kulturou, relaxací i přírodou. Na své si přijdou rodiny s dětmi i milovníci historie a také filozofie
Letošní letní sezona bude ve Velkém Meziříčí vskutku zábavní pro všechny – pro dospělé i děti. Nabídka kulturních a společenských akcí je totiž bohatá.

Plejáda zábavy začne už v sobotu 8. června, kdy na nádraží do Velkého Meziříčí přijede před 15. hodinou vlak v originálních městských barvách.
Tuto slavnost, při níž dojde na symbolické předání vlaku starostovi města a následný křest vozu, bude provázet také pestrý doprovodný program. V něm se budou moci například děti svézt historickou automobilovou drezínou Tatra, užít si na skákacím hradu nebo si s Křemílkem a Vochomůrkou zasoutěžit.
Zmíněný velkomeziříčský vlak bude k vidění po tři roky na trati z Velkého Meziříčí do Křižanova, právě tato trať letos slaví 60. výročí od svého otevření.
Noční prohlídky zámku už v neděli

Další zajímavou červnovou akcí ve městě budou týž den (tedy 8. června) Noční prohlídky velkomeziříčského zámku. Konají se v rámci celostátního Festivalu muzejních nocí. Návštěvníky přivítá zámecký pán a provede je oživenými obrazy ze života šlechty, připraveno je i šermířské vystoupení.
Vzhledem k omezené kapacitě zámeckých prostor je nutno se na tuto akci, která je pro veřejnost zdarma, objednat předem na telefonním čísle 566522206. Při vstupu budou upřednostněni objednaní zájemci. Lístky je možno si předem vyzvednout na pokladně muzea v době 9 – 12, 13 – 17 hodin, denně mimo pondělí.

Akce Na kole dětem zavítá do města

I následující týden bude v ulicích Velkého Meziříčí pěkně živo. V úterý 11. června a ve středu 12. června zavítá do města cyklistický peloton s mnohonásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem, protagonistou nadace Na kole dětem. Tato akce se koná na podporu onkologicky nemocných dětí, mohou se jí zúčastnit i netrénovaní jedinci a skupiny, společně s oficiálním pelotonem mohou ujet libovolnou část nebo úsek trati, na který budou mít chuť a sílu.

Po celou trasu závodu je pro účastníky zajištěna bezpečnost v silničním provozu. Peloton s Josefem Zimovčákem, který absolvuje náročnou trasu napříč republikou z Aše do Velehradu, bude přivítán na velkomeziříčském náměstí v úterý 11. června. Na cestu se vydá následující den ve směru na Žďár nad Sázavou a Nové Město na Moravě, cílem je ve středu 12. června město Lanškroun.

Přijedou i veterány

Nemalé množství autoveteránů budou moci obyvatelé a návštěvníci města obdivovat ve Velkém Meziříčí v pátek 14. června, kdy městěm projedou stará vozidla a budou zde mít také zastávku. Půjde o 44. ročník vzpomínkové jízdy 1000 mil československých, která má start I. etapy 13. června v Praze u Národního technického muzea, odkud vyjíždí na Brno a dále na Bratislavu. Druhá etapa povede v opačném směru z Bratislavy do Prahy.
Více o této zajímavé motoristické akci se lze dozvědět na internetových stránkách pořádajícího Veteran Car Clubu Praha www.vccpraha.cz
Koncerty zalité „italským" sluncem

S tématem Italské slunce zavítá do města 18. ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, v jehož rámci se uskuteční dva koncerty. Prvním bude v neděli 16. června koncert v zámecké jídelně a představí se na něm milánská sopranistka Roberta Invernizzi a Craig Marchitelli – hráč na čtrnáctistrunnou theorbu.

V sobotu 29. června se v prostorách Luteránského gymnázia koná závěrečný koncert festivalu, na němž vystoupí pražský barokní orchestr Collegium 1704 pod uměleckým vedením Václava Lukse a sopranistka Martina Janková. Zazní na něm díla Arcangela Corelliho, Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. Koncert završí ohňostroj na náměstí, kterému bude předcházet vystoupení divadla Ikaros s muzikálovými písněmi.

LeaderFEST 2013

Také letos se ve Velkém Meziříčí uskuteční tradiční mezinárodní setkání místních akčních skupin a zástupců venkova, které ve čtvrtek 20. června a v pátek 21. června přinese spoustu zajímavých přednášek, workshopů, výletů, ale i jarmark.

Slavnostní zahájení LeaderFestu je ve čtvrtek 20. června v 10.30 hodin na velkomeziříčském náměstí, kde bude také od 14.30 hodin do 18 hodin jarmark tradičních řemesel a výrobků MAS a regionálních výrobců, od 16. hodiny do 22. hodiny bude na pódiu na náměstí bohatý kulturní program s místními hudebními uskupeními. V pátek 21. června začne jarmark na náměstí už od 9.30 hodin a bude až do 18 hodin, páteční kulturní program na náměstí začne v 15 hodin a skončí desátou hodinou večerní. Po oba dny budou v prostorách kinosálu Jupiter clubu tematické přednášky a workshopy.

Velkomeziříčské kulturní léto

Velkomeziříčské náměstí bude v termínu od 22. června až do konce letních prázdnin oživeno plejádou koncertů, divadelních představení a dalších kulturních vystoupení.

Chybět nebudou ani taneční vystoupení, dechovka či hip-
hopový koncert. Podrobnější informace o těchto akcích bude možno nalézt na internetových stránkách města.

Festival filozofie bude již posedmé

Bezesporu výjimečnou akcí v rámci Vysočiny, ale i republiky bude ve Velkém Meziříčí již sedmý ročník Evropského festivalu filozofie, který se v době od 23. do 29. června bude zaobírat tématem Komunikace a ne/vzdělanost.

Ojedinělá akce v republice si klade za cíl oslavit filozofii a literaturu a přiblížit ji co nejvíce veřejnosti. I proto se těší také velkému zájmu odborníků, kteří na ní nabízejí prostor k diskusi veřejnosti. Letos přislíbili účast na akci například děkan teologické fakulty Jindřich Halama, psycholog Vladimír Smékal, profesor Milan Pol, český básník Ivo Šmoldas či ekonom Tomáš Sedláček. Letošní festival se bude zabývat těmito tematickými bloky: celoživotní učení, komunikace, nové technologie, média, regionální problematika, kulturní program. Vzhledem k tomu, že na webových stránkách festivalu je zatím předběžný program, mohou se zájemci více dozvědět na www.festivalfilosofie.cz

Zábavní soutěž čtveřice měst

Tradiční zábavní zápolení týmů ze čtyř okolních měst se odehraje v sobotu 7. září na velkomeziříčském náměstí. I letos bude akce oživena kulturními a sportovními vystoupeními.

Kromě zmíněných akcí mohou návštěvníci města v letní sezoně navštívit vyhlídkovou věž kostela sv. Mikuláše, kde je umístěn i 3D model města. Pro milovníky vody bude otevřeno místní koupaliště. K vycházce do přírody lze využít stezky Balinským a Neseměřským údolím .

Akce ve Velkém Meziříčí.

Pro detailnější pohled rozklikněte plakát v galerii u článku