I tentokrát čeká návštěvníky této jediné akce svého druhu v České republice program nabitý informacemi, jejichž společným jmenovatelem budou dějiny a budoucnost – téma, které organizátoři pro letošní dvanáctý ročník zvolili. „Připojili jsme se k oslavám vzniku Československa, ale nepůjde pouze o tuto záležitost. Kromě historie se dotkneme i věcí dnes hodně aktuálních, jako je například občanský aktivismus nebo budoucnost člověka či státu,“ informoval ředitel Evropského festivalu filozofie Milan Dufek.

Cílem tohoto jedinečného projektu je oslavit filozofii a literaturu. „Myšlenka uspořádat festival filozofie se zrodila v italské Modeně. V roce 2007 pak překročil festival hranice Itálie a jeho obdoba se poprvé uskutečnila také ve francouzském Saint Emilion a ve Velkém Meziříčí na Vysočině. První ročník byl vyloženě filozofický. Pak jsme se ale rozhodli dělat festival trochu jinak, takže nyní je kulturně-filozofický,“ popsal Milan Dufek.

Spolu s Velkým Meziříčím na programu spolupracují také partneři, mezi nimiž nechybí ani akademie věd, brněnská Masarykova univerzita nebo Kraj Vysočina. „Naším prvotním cílem bylo dostat filozofii mimo akademickou půdu. Zpočátku mnozí moc nevěřili tomu, že jsme schopni ve městě, kde není univerzita, uspořádat takovýto festival. Postupně se ale všichni přesvědčili, že lidé o tyto akce mají zájem. Chodí všechny generace, mladí i ti starší,“ poznamenal Milan Dufek.

Žďárské rodinné centrum Srdíčko.
V Srdíčku budou besedovat o vegetariánství u dětí

Organizátoři přicházejí každý rok s novými tématy. To letošní, dějiny a budoucnost, by si podle mínění organizátora neměli lidé nechat ujít. „Určitě návštěvníky festivalu hodně zaujmou přednášky o osobnostech první republiky, budeme prezentovat Masaryka, Beneše a Baťu. A na úplný závěr jsme zase zařadili přednášky o budoucnosti státu,“ vyjmenoval některé body programu Milan Dufek.
Velké pozornosti účastníků festivalu se zcela určitě budou těšit i sami přednášející. „I tentokrát představíme v rámci festivalu řadu osobností. Je mezi nimi například bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, litevský velvyslanec Edvilas Raudonikis nebo český historik Jaroslav Šebek. A přijedou i mnozí další, nerad bych na někoho zapomněl,“ řekl Milan Dufek.

Součástí Evropského festivalu filozofie bude také bohatý doprovodný program, který zahrnuje výstavy nebo divadelní a hudební představení. „Rád bych upozornil na koncert, který je součástí hudebního festivalu Concentus Moraviae, jehož letošním tématem je humor. Proto také koncert, který se uskuteční 13. června ve velkém sále Jupiter clubu, bude svým způsobem velmi specifický,“ pozval Milan Dufek.

Evropský festival filozofie potrvá až do 14. června.