Reklamou polepený originální vlak bude vozit pasažéry na jednokolejné regionální trati z Křižanova přes Velké Meziříčí do Studence. „Kdyby jezdil i po dalších trasách celého Kraje Vysočina, nevadilo by. Pro nás je to propagace," uvedl starosta města Radovan Necid.

Zpracování grafického návrhu zadala radnice firmě z Havlíčkova Brodu. Ta jej udělala za cirka 170 tisíc korun. Téma bylo jasné: Mít na motoráku v nějaké podobě znak města. Jak řekl Necid, rada města vybrala společně s autorem motivů „velkomeziříčského" vlaku stylizovaná pera z městského znaku a odkazy na aktivní trávení volného času. Na polepu je tak znázorněn farní kostel svatého Mikuláše, zámek, dálniční most Vysočina, vrch upozorňující na možnost lyžařského vyžití ve Ski areálu Fajtův kopec a na pěší turistiku a cykloturistiku v Balinském a Nesměřském údolí. „Je to stručné, jasné a zdařilé," myslí si starosta. Doufá, že reklama přiláká do města návštěvníky, kteří v něm nejenom utratí peníze za občerstvení či ubytování, ale zároveň si užijí pěkný den.

Poprvé se motorák představí veřejnosti v sobotu 8. června, přičemž do Velkého Meziříčí dorazí ve 14.57 a zdrží se tam 55 minut. Slavnostní fanfárou jej uvítají žáci základní umělecké školy a následně bude symbolicky předán starostovi a uskuteční se křest vlaku.

„Pro děti bude připraven na nástupišti stanice skákací hrad, soutěžní odpoledne připravené domem dětí a mládeže s Křemílkem a Vochomůrkou. Malí zájemci se budou moci po stanici také svézt historickou automobilovou drezínou Tatra," sdělil k chystané akci vedoucí městského odboru školství a kultury velkomeziříčské radnice Pavel Stupka. Letos slaví trať z Velkého Meziříčí do Křižanova 60. výročí svého otevření a nová souprava je podle jeho názoru pro cestující vhodným dárkem.

Městské barvy na vlaku vydrží tři roky, po celou dobu je má udržovat drážní agentura. Nabídku Českých drah na propagaci formou polepu na bezbariérových motorových vozech švýcarského výrobce Stadler, které byly pořízeny za přispění evropské dotace, využije šest vysočinských měst.

Na Žďársku bude mít svůj vlak ještě Bystřice nad Pernštejnem. „Polep vlaku Bystřičan jsme vybírali ze dvou variant, nakonec jsme dali přednost kresleným motivům před fotografiemi," řekl starosta Karel Pačiska. Na jedné straně barevného vláčku spatří lidé kreslené bystřické náměstí s kostelem svatého Vavřince, hrad Pernštejn, westernové městečko či strašidelný zámek Draxmoor, Vlčí kámen nebo kopečky Přírodního parku Svratecká hornatina. Na protilehlé straně soupravy pozornost zaujme třeba zřícenina hradu Zubštejna, přehrada ve Víru nebo tamní ledová stěna, Domanínský rybník, uranové doly, rozhledna v Karasíně, Skalský rybník, vítochovský kostelík svatého Michaela či rozhledna v Horním lese u Rovečného. Polep vlaku město vyšel na sto padesát tisíc korun. „Bystřičan bude pravidelně jezdit po trase Tišnovky ze Žďáru nad Sázavou do Tišnova. Jedenkrát týdně zajede do myčky do Havlíčkova Brodu," poznamenal starosta Bystřice. Vedení radnice si od počinu slibuje možnost dalšího zvýšení turistického ruchu v regionu.

Vlak s obrázky atraktivních míst ve městě a jeho okolí bude mít i Chotěboř, Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou a Jihlava. „V sobotu 8. června se veřejnosti představí všech šest polepených vozů," sdělila mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.