Do závodu na 200 metrů se letos přihlásilo hned šedesát posádek. „Přes padesát jich bývá vždy, a šedesát je maximum. Více už by se nedalo organizačně zvládnout," vysvětlil Roman Dopita, spoluzakladatel akce a moderátor sobotního programu. Festival dračích lodí patří mezi největší závody v České i Slovenské republice.

Během pátku a soboty se v areálu u „Moře Vysočiny" vystřídaly tisíce návštěvníků. „Chodíme sem pravidelně. Fandíme kamarádům na lodích, občas si koupíme něco ve stánku, jídlo mají dobré, soutěže a loutkové divadlo pro děti je také, co víc si přát?" pověděl Martin Nedoma ze Žďáru nad Sázavou.

Dračice, Tetanic, NEKECEJ A PÁDLUJ!, Choboty, Přikurtovaní Čeňci, Zubaři, Trestání jater, Plovoucí Radostín, Knírači, Ocelové těsto, Dračičáci nebo Frikulíni. To je jen krátký výčet ze startovní listiny. „My jsme ŽENY F AKCI z Poličky a jedeme potřetí. Naši pánové, drahé polovičky některých z nás, jsou Draci F akci a ti jsou tady počtvrté," vysvětlila členka posádky Kateřina Machovská.

„Jezdíme jenom sem, na Velké Dářko. Dvě rozplavby už máme za sebou, časově to vychází, že jsme druhé, takže postupujeme rovnou do finále. My totiž letos obhajujeme titul, loni jsme byly první, máme tedy nelehký úkol," doplnila další „žena f akci" Petra Betlachová. Dívčí jednadvacítka si prý na každý závod připravuje kostým, kterým se odliší od ostatních. Letos se oblečením i malováním na obličej stylizovaly do koček – nechyběly ani ocásky.

Kromě závodů dračích lodí připravili pořadatelé také bohatý doprovodný program. Velký zájem byl třeba o skákací boty. „Je to super. Zdá se to jednoduché, ale je to docela náročně na koordinaci, rovnováhu," svěřil se s pocity David Pospíchal z Modlíkova na Havlíčkobrodsku.

Malým i velkým se tajil dech při Fakír show před pódiem. „Za Karla Kryla platilo ‚Rejem držkou v zemi.' Já ve skle," parafrázoval Petr Dragon Kozák píseň Pasážová revolta a spolu s "protestem proti tomu pánovi, co si hraje na prezidenta" tak uvedl své vystoupení, v němž mimo jiné táhl v zubech po koberci plném střepů osobní vůz vážící s posádkou asi 1800 kilogramů.

Není se čemu divit, že po neuvěřitelném výkonu skočil do vody Velkého Dářka. „To byl takový relax, protáhnout tělo. Asi měsíc zpátky jsem byl na akci, kde měli hasiče – ti mě zase vzali hadicí," poznamenal mladý fakír z Jihlavy.