Koupaliště

Na Žďársku najdete řadu skvělých míst ke koupání, kde se můžete v horkých dnech osvěžit. Zamířit můžete například na koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem. Co tam na vás čeká? Plavecký bazén se šesti plaveckými dráhami, rekreační bazén s masážními tryskami, chrličem a blowerem, velká skluzavka s vlastním dojezdovým bazénkem a dětský bazén s vodním hříbkem a malou skluzavkou. Otevřené je také relaxační centrum ve Žďáru nad Sázavou nebo městské lázně v Novém Městě na Moravě. Venkovní koupaliště najdete také v Řečici, Rožné, v Šiklově mlýně a v Drahoníně. Přírodní koupaliště jsou například ve Svratce a v Sázavě.

Moře Vysočiny a nejen to

Žďársko nabízí také koupání v rybnících. Vyhlášené je moře Vysočiny neboli Velké Dářko. Rybníky vhodné ke koupání jsou i tyto - Domanínský rybník, Milovský rybník, Pilská nádrž, Rybník Medlov, Rybník Sykovec, Skalský rybník, zatopený lom Dolní Rožínka nebo Zuberský rybník.

Strašidelné podzemí a Muzeum nové generace

Expozice Strašidelné podzemí se nachází ve sklepení Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Jedná se o šest zastavení, které jsou inspirované místními pověstmi, doplněné speciálními světelnými a zvukovými efekty. Více se dozvíte zde. Zavítat můžete také do Muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou.

Trenckova rokle

Dalším skvělým místem, kde se schováme před horkým letním počasím, je Trenckova rokle v údolí Bobrůvky. Do rokle se dostaneme z Drahonína nebo z Habří. Tato skalní soutěska je oblíbená díky svým vodopádům a kaskádám z nich nejvyšší měří čtyři metry. Tato divoká a nepřístupná rokle připomíná mnohým turistům Slovenský ráj a je velmi malebná.

Kromě vodopádů a kaskád je v této rokli možné spatřit vzácný mech zvaný šikoušek zelený, který roste na tlejícím dřevě. Tato rostlina je silně ohrožená a vyskytuje se pouze na několika místech. Výlet do samotné rokle je náročný, protože vede po prudkých svazích a skalách, na některých místech je potřeba využít pomocná lana a řetězy. Další tipy jsou tady.