„První plechy buchet jsme ale upekli v elektrické troubě, protože kachlová kamna se nejdříve musí pořádně rozpálit, než se v nich dá péct," poznamenala v sobotu dopoledne Iveta Burešová, která se se svým manželem Karlem o velikonočním víkendu v horácké vesničce zhostila role pekařky. „Doma pečeme hodně a moc rádi a tady jsme mimo jiné chtěli vyzkoušet, jaká mají kamna," dodal s úsměvem Karel Bureš s tím, že zkušenosti s pečením v kachlových kamnech mají z minulosti.

„Buchty mají vynikající, skoro lepší než od mé babičky, a to byla nějaká kuchařka," pochvalovala si Zdeňka Vavroušková z Poličky, která s malou dcerkou a přáteli mířila z mlýna o kus dál.

V dalším stavení se zase zájemci mohli seznámit s uměním drátkování kraslic, o kus dál zase vytvořit velikonoční dekoraci z hrnčířské hlíny či si pro radost vyrobit vlněnou ovečku, což využily hlavně děti A přitom na vlastní oči vidět, jak se vlna ručně spřádá na kolovrátku. „Zájemci si mohou vyrobit také tkanou záložku, zatím ale jenom na dětském stavu. V nejbližší době by ale měl přibýt i ten skutečný," přiblížila Jitka Kopřivová, která o Velikonocích návštěvníky Edenu zasvěcovala jak do spřádání vlny, tak i do základů tkalcovského řemesla.

„Je skvělé, že tahle původní řemesla ještě někdo umí a je schopen to zase naučit další šikovné lidi. Třeba se to ještě někdy může hodit," zauvažoval František Dostál z Tišnova, který se v sobotu do centra Eden vypravil s rodinou. „Kolovrátek doma máme, je přes dvě stě let starý.  Strýc ho zdědil a velice na něm lpí. Dokonce mu nechal udělat „generálku" za dvacet tisíc korun, a občas na něm přede. Před lety choval ovce a na půdě je stále ještě dost vyprané vlny ke spřádání. Kdysi mě to chtěl také naučit, ale nešlo mi to a neměl jsem na to trpělivost. Nit buď byla samé cucky, nebo jsem ji přetrhl. Proto lidi, co to umí, obdivuji," popsal muž. „Protože ale kolovrátek jednou určitě zdědíme a strýc trvá na tom, že příst se na něm musí, někdo z nás se to bude muset někdy naučit," dodala se smíchem jeho manželka Naďa.

V bystřickém Edenu si lidé kromě tvoření zaměřené na velikonoční svátky a zvyky s nimi spojené mohou po celý sváteční prodloužený víkend pochutnat na velikonočních pochoutkách, nebo se účastnit komentovaných prohlídek centra, případně pivovaru. „Jsem ráda, že tady zatím není moc lidí, schválně jsme jeli už v sobotu dopoledne. Chaloupky, kde se dá něco dělat, jsou malé, a kdyby se tam sešlo hodně lidí, asi by se tam nevešli," pochvalovala si v sobotu po poledni Veronika Kolářová z Nového Města na Moravě.