„U dalších pěti bylo vysloveno podezření na dehydrataci," informoval náměstek pro léčebnou přednemocniční péči Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Novotný. Podle lékaře nejsou tato čísla zatím mimořádná, protože lidé se už s déletrvajícím teplem naučili vyrovnat.

Horká neděle

Nicméně může být hůř, protože na víkend meteorologové předpovídají teploty blížící se až ke čtyřicítkám. Na Vysočině to bude o něco méně.

„V sobotu bude jasno nebo skoro jasno. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od 18 až 14 °Celsia, nejvyšší denní 29 až 33 °Celsia," uvedl meteorolog brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Münster.

V neděli teploty vystoupí ještě o dva až tři stupně výše. „Předně by se lidé neměli vystavovat přímému slunci a fyzickou námahu přizpůsobit svému zdravotnímu stavu a počasí. Dále by měli dbát na dostatečný přívod tekutin, nejlépe v podobě kvalitní vody," uvedl lékař Petr Novotný. Děti do dvaceti kilogramů váhy by měly v horkých dnech vypít mezi 1,5 až dvěma litry nápojů za den, starší děti a dospělí kolem tří litrů. Podstatné je rovněž oblékání minimalizující možnost přehřátí organismu a používání pokrývky hlavy, a to zejména u malých dětí. „Horkem jsou rovněž ohroženy skupiny pacientů, kteří trpí srdečními, plicními chorobami a cukrovkou," dodal lékař.

Protože horké a suché počasí panuje už bezmála měsíc, meteorologové rovněž vydali výstrahu před vznikem požárů, zejména lesních.

„Hrozí reálné riziko poškození nebo zničení lesních porostů. Odhozený nedopalek může během pár minut zničit mnohaletou práci několika generací lesníků," vyjádřil se ekonomický náměstek Lesů ČR Michal Glaube. Dodal, že pracovníci se v rámci kontrolních hlídek v lesích zaměří i na dodržování protipožárních předpisů ze strany partnerů podniku i turistů.

Na Vysočině zatím žádná specifická protipožární opatření, jako je například zákaz rozdělávání ohňů či zákaz vstupů do lesů vyhlášen nebyl, ale i tak je podle krajské hasičské mluvčí Petry Musilové potřeba dodržovat nejvyšší opatrnost.

„Pokud se oheň rozhodneme rozdělat, musí být místo bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně metr. Od kraje lesa musí být vzdálenost minimálně padesát metrů, od stohu je nutné dodržet odstup sto metrů," sdělila Petra Musilová.