Odehrají se v pořadí již potřetí, a protože kapacita je omezená, zájemci si je mohou už nyní zarezervovat prostřednictvím webových stránek www.zamekzdar.cz.

„Návštěvníci se tentokrát přenesou do poloviny 13. století, do období vzniku a budování kláštera. Stanou se poutníky a pocestnými a v programu Za zdmi středověkého kláštera se setkají s první mnišskou komunitou, tehdejším opatem a také se členy zakladatelských rodin,“ uvedla marketingová manažerka žďárského zámku Martina Sedláková s tím, že některé scény se budou odehrávat v běžně nepřístupných prostorách starého opatství.

„Lidé se mohou těšit na zbrusu nový a zčásti veršovaný scénář, průvodcem jim tentokrát bude jeden ze zakládajících mnichů kláštera. Opět máme zapůjčené krásné kostýmy z Horáckého divadla Jihlava a také rekvizity od žďárské skupiny Flamberg. Zámecký tým posílí členové divadelního spolku Dadabo. Věříme, že vydrží počasí a všichni si užijeme atmosféru večerního zimního areálu,“ přiblížila Martina Schutová z lektorského oddělení zámku.

Martina Sáblíková na tréninku.
Zlatá Sáblíková: Už jsem nevěřila, že ten pocit zažiju

Obsahově jsou tentokrát prohlídky určené pro starší děti a dospělé, ale i menší děti si program užijí. Již tradičně se setkají se zvířátky, nakouknou do dalšího z mnoha klášterních sklepů, scény prohlídek budou doplněné hudbou. Akce je atraktivní i pro organizátory. „Na prohlídky se moc těším, jsou pro nás oživením sezony a možností si vyzkoušet trochu jinou práci s publikem, které samozřejmě zapojíme a vtáhneme do děje. Návštěvníci tentokrát zapojí při prohlídce všechny své smysly, kdo bude chtít, ten i něco ochutná,“ dodala Markéta Sobotková, další z členů zámeckého týmu.