Platbu kartou ve Žďáře využívá Dana Wurzelová, když přijede z Nového Města na Moravě. Ta je zároveň vedoucí odboru komunálních služeb, pod které městská hromadná doprava spadá. „Kartu používám, i když jezdím veřejnou dopravou,“ popsala Wurzelová.

Doteď platba hotovostí stála čtrnáct korun. Od dubna cena stoupne o dvě koruny. U dětí jízdenka povyskočí ze sedmi korun na osm. Platba bankovní kartou v současnosti vyjde na patnáct korun. Za dva měsíce však cena klesne na deset korun. Na pět korun se sníží platba za děti, psy a zavazadla. Lidé, kteří využívají předplacenou kartu vydanou dopravcem, zaplatí jízdné ve stejné výši.

Záchranářská sanitka. Ilustrační foto.
Tragická nehoda ve Žďáře. Auto srazilo chodce na přechodu. Muž zemřel

Žďárské autobusy přijímají platbu bankovní kartou od loňského roku. Tuto možnost však využívá jen jedno procento cestujících. „Snažíme se lidi přeučit. Chceme co nejvíce minimalizovat placení hotovostí a upřednostňovat platby bankovní kartou a kartou dopravce. Kartou je totiž odbavení nejrychlejší. Zrychlí se to třeba i tím, že řidiči nebudou muset tolik vyměňovat drobné,“ vysvětlil Deníku důvody místostarosta Jaroslav Hedvičák.

Přes půl milionu cestujících

V okresním městě mění jízdné po pěti letech. „Naposledy se to stalo v roce 2018. Od té doby to zůstávalo stejné. Jenže teď je už všechno jiné i inflace je vysoká. Ceníky mění všichni a naše město nezůstane pozadu,“ uvedla Jaroslava Zichová ze společnosti ZDAR, která se stará o přepravu lidí. Potvrdila, že v současnosti lidé na jednorázové jízdné používají nejčastěji hotovost nebo čipové karty s měsíčními kupony.

Ceník jízdného nyní:
Platba bankovní kartou: 15 korun dospělý, 7,50 korun dítě
Platba hotově: 14 korun dospělý, 7 korun dítě
Platba kartou dopravce: 10 dospělý, 5 korun dítě

Ceník jízdného od prvního dubna:
Platba bankovní kartou: 10 korun dospělý, 5 korun dítě
Platba hotově: 16 korun dospělý, 8 korun dítě
Platba kartou dopravce: 10 dospělý, 5 korun dítě

Minulý rok ve Žďáře přepravili přes pět set šedesát tisíc cestujících. „Dvaačtyřicet procent tvořili neplatící, mezi které patří hlavně důchodci. Čtrnáct procent lidí použilo předplatné kupony. Zbytek využíval jednotlivé jízdné. Z toho hotovostí a odbavovací kartou platilo třiačtyřicet procent cestujících. Jedno procento pak využilo platbu bankovní kartou,“ informoval o statistikách místostarosta Hedvičák.