V České republice existuje jedna z nejhustších sítí takzvaných lidových hvězdáren. Jednou z nich je i ta žďárská, která otevřela veřejnosti své dveře po pěti dlouhých letech absence nějakého provozovatele či astronomického kroužku, jenž by se o její provoz staral. Hlavní snaha vzešla od Martina Křižoviče, současného správce zařízení.

„Jako student jsem navštěvoval hvězdárnu v Brně, kde jsem následně dva roky pracoval jako technik. Když jsem se dozvěděl, že je ve Žďáře také jedna, začal jsem se o ni více zajímat,“ popisuje počátky zprovoznění budovy i dalekohledu Křižovič.

Každý pátek otevřeno

Vzhledem k tomu, že hlavní vybavení hvězdárny bylo v zachovalém stavu, stačilo jen menší seřízení a namazání. V červenci se pak podařilo opravit přívod elektrické energie a zprovoznit mechanismus otevírání střechy.

„Nejde totiž o budovu s kupolí, jak si lidé obyčejně hvězdárnu představují. Její střecha je plochá a posuvná a dalekohled schovaný pod ní,“ vysvětluje amatérský hvězdář. Od září pak hvězdárnu navštěvují členové astronomického kroužku při Domu dětí a mládeže a od října může každý pátek po setmění pozorovat hvězdy i širší veřejnost.

Budova se nachází v blízkosti železničního viaduktu přes řeku Sázavu u cyklistické stezky do Hamrů a skládá se z malé klubovny a vlastní pozorovatelny s již zmiňovanou odsuvnou střechou. Dovnitř se vejde maximálně deset osob.

„K pozorování kráterů na Měsíci, Jupiteru, nejrůznějších souhvězdí, mlhovin i hvězdokup máme poměrně výkonný zrcadlový dalekohled Cassegrain s průměrem objektivu pětadvacet centimetrů a ohniskovou vzdáleností tři a půl metru, tedy opravdový astronomický dalekohled, se kterým se dá na ledacos koukat,“ zve k návštěvě hvězdárny z roku 1984 její obnovitel a dodává, že součástí pozorování je i jím realizovaný odborný výklad ke zhlédnutým objektům na nočním nebi. Současně si Křižovič pochvaluje i výhodnou polohu na západním okraji města s výhledem na les a poměrně tmavou oblohou.

Dosud pozorovatelnu navštívilo kolem deseti osob, převážně bývalých pamětníků. Vstupné je symbolické a činí deset korun.

Zlata Ptáčková