Dvě smíšené dvojice strážníků a policistů budou v ulicích okresního města měřit rychlost radarem a následně vybírat pokuty od řidičů, kteří překročí předepsanou rychlost.

„Budeme se pohybovat především v těch místech, kde občané často upozorňují na rychle jedoucí řidiče. Určitě se zaměříme na Neumannovu ulici, na úseky před Zámkem a U Vodojemu,“ upozornil vedoucí žďárských strážníků Martin Kunc.

Pozor, měření rychlosti se uskuteční bez výstražných značek, které jinak musí paradoxně městští strážníci při měření rychlosti používat. Jak je to možné? Protože se městská policie chystá měřit rychlost ve spolupráci s policií státní, nevztahuje se na ni povinnost označit začátek a konec měřeného úseku přenosnou dopravní značkou, na níž je zobrazena kamera snímající rychlost a nápis: Měření rychlosti. Podle vedoucího žďárského Obvodního oddělení Policie České republiky Bohumila Šlapáka sledují policisté a strážníci tím, že na měřený úsek neumístí výstražnou značku Měření rychlosti, dva cíle.

„Jedním cílem je represe. Tedy pochytat ty řidiče, kteří se nepřizpůsobují a nerespektují zákon,“ řekl Šlapák s tím, že druhý cíl je preventivní. „Tím, že budeme měřit rychlost, se zklidní doprava. Naší hlavní snahou není sankcionovat řidiče, ale aby se lidé cítili bezpečně při přecházení silnice a pohybu po komunikacích,“ řekl Šlapák.

Spolupráce městské a státní policie ve Žďáře řádu let. „Nedovedu si představit, že bychom se na poli bezpečnosti pohybovali sami. Letos jsme mezi sebou podepsali koordinační smlouvu, na jejímž základě vytvoříme společné hlídky nebo provedeme společné činnosti, jako je právě měření rychlosti, na které má sama městská policie jistá zákonná omezení,“ uvedl Bohumil Šlapák.

Bez značky Měření rychlosti budou měřit rychlost ve Žďáře nad Sázavou městští policisté. Vytvoří totiž smíšené hlídky s republikovými policisty.

Alena Štouračová