Daně Karbanové a mnohým dalším příchozím se zpěvem pomohl doprovod členů žďárského smíšeného pěveckého sboru Svatopluk s kytarou. Pět koled a také oblíbenou vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí si přišel zazpívat i Stanislav Malenovský ze Žďáru. „Byl jsem na zpívání koled i loni a moc se mi to líbilo, tak jsem přišel zase a vzal jsem s sebou i vnučku. Chlubila se, že ve školce se prý učili zpívat koledy, tak ať ukáže, co umí," smál se očividně dobře naladěný dědeček, zatímco stydlivá holčička zpočátku ocenila především rozdávané perníky.

Princip akce vydavatelského domu Vltava-Labe-Press, který velí sejít se ve stejný den a čas na náměstích, u kostelů, či jinde a zanotovat si společně nejznámější české koledy, ocenil i další žďárský obyvatel František Knotek. „Čtu pravidelně noviny, tak jsem o akci věděl, navíc loni jsme zpívali na Pernštýnském náměstí v Pardubicích, když jsme byli na návštěvě u příbuzných. Tam to bylo o hodně větší než ve Žďáře, i s moderátory a ozvučením náměstí, ale tedy je to zase mile domácké, obyčejné. Jenom se sejdou lidé a společně si zazpívají, protože se už těší na Vánoce," dodal František Knotek.

Zazpívat tradiční koledy se ve středu navečer vydal také žďárský starosta Zdeněk Navrátil. „Ani vlastně nevím, jestli si ještě pamatuji slova koled, takže netuším, jak to dopadne," smál se ještě předtím, než zpěváci ze Svatopluka udali první tón. Koledy ale zvládl s noblesou.

„Když jsme ve tři čtvrtě na šest před kostel přišli, ptali jsme se sami sebe, pro koho budeme zpívat. Na prostranství nebyla ani noha," usmál se po akci sbormistr Svatopluku Jan Lán. „A pak bylo za pár minut náměstíčko plné," měl radost z hojné účasti Lán. Koledování se líbilo rovněž faráři od svatého Prokopa Tomáši Holému. „Je to začátek krásné tradice. Krátkého zastavení v uspěchaném adventním čase," nechal se slyšet páter Holý.

V okrese Žďár nad Sázavou se k akci Deníku Česko zpívá koledy přidaly město Žďár nad Sázavou, městys Vojnův Městec a obce Herálec a Újezd. Letos se zpívalo pět koled: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel a Pásli ovce valaši. Poslední dvě koledy vybrali čtenáři regionálního Deníku hlasováním.

Česko zpívalo koledy s regionálním Deníkem již počtvrté. Pět známých koled si notovali lidé na náměstích a návsích, v kostelích, před školami nebo obchodními centry, zpívalo se na více než pěti stech padesáti místech.
V Kraji Vysočina jsme se sešli na dvaceti pěti různých místech. V Česku byl největší akcí koncert a zpívání na Staroměstském náměstí v Praze, kde účinkovala skupina Čechomor.

V zahraničí se k nám opět při tradičním zpívání koled připojili krajané na trzích v Mnichově či v Madridu, Česká škola a Klub Čechů a Slováků. Nově zpívaly spolky krajanů v Istanbulu, Římě, Milánu, Athénách a Norsku.