VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Žďáře se koledy zpívaly před Prokopem

Žďár nad Sázavou – Na tři sta lidí všeho věku si ve středu večer nenechalo ujít tradiční akci Deníku Česko zpívá koledy a vypravilo se ke kostelu svatého Prokopa. „Doma jsme o Vánocích zpívali, když jsem byla malá a žila moje babička. Pak už jsme si koledy spíš pouštěli z kazet nebo z cédéček, protože nikdo z nás neumí moc zpívat. Ale slova těch nejznámějších si ještě pamatuji," prohlásila s úsměvem Dana Karbanová ze Žďáru nad Sázavou, která ke kostelu přišla s kamarádkou.

10.12.2014
SDÍLEJ:

Česko zpívá koledy ve ŽďářeFoto: René Rámiš

Daně Karbanové a mnohým dalším příchozím se zpěvem pomohl doprovod členů žďárského smíšeného pěveckého sboru Svatopluk s kytarou. Pět koled a také oblíbenou vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí si přišel zazpívat i Stanislav Malenovský ze Žďáru. „Byl jsem na zpívání koled i loni a moc se mi to líbilo, tak jsem přišel zase a vzal jsem s sebou i vnučku. Chlubila se, že ve školce se prý učili zpívat koledy, tak ať ukáže, co umí," smál se očividně dobře naladěný dědeček, zatímco stydlivá holčička zpočátku ocenila především rozdávané perníky.

Princip akce vydavatelského domu Vltava-Labe-Press, který velí sejít se ve stejný den a čas na náměstích, u kostelů, či jinde a zanotovat si společně nejznámější české koledy, ocenil i další žďárský obyvatel František Knotek. „Čtu pravidelně noviny, tak jsem o akci věděl, navíc loni jsme zpívali na Pernštýnském náměstí v Pardubicích, když jsme byli na návštěvě u příbuzných. Tam to bylo o hodně větší než ve Žďáře, i s moderátory a ozvučením náměstí, ale tedy je to zase mile domácké, obyčejné. Jenom se sejdou lidé a společně si zazpívají, protože se už těší na Vánoce," dodal František Knotek.

Zazpívat tradiční koledy se ve středu navečer vydal také žďárský starosta Zdeněk Navrátil. „Ani vlastně nevím, jestli si ještě pamatuji slova koled, takže netuším, jak to dopadne," smál se ještě předtím, než zpěváci ze Svatopluka udali první tón. Koledy ale zvládl s noblesou.

„Když jsme ve tři čtvrtě na šest před kostel přišli, ptali jsme se sami sebe, pro koho budeme zpívat. Na prostranství nebyla ani noha," usmál se po akci sbormistr Svatopluku Jan Lán. „A pak bylo za pár minut náměstíčko plné," měl radost z hojné účasti Lán. Koledování se líbilo rovněž faráři od svatého Prokopa Tomáši Holému. „Je to začátek krásné tradice. Krátkého zastavení v uspěchaném adventním čase," nechal se slyšet páter Holý.

V okrese Žďár nad Sázavou se k akci Deníku Česko zpívá koledy přidaly město Žďár nad Sázavou, městys Vojnův Městec a obce Herálec a Újezd. Letos se zpívalo pět koled: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel a Pásli ovce valaši. Poslední dvě koledy vybrali čtenáři regionálního Deníku hlasováním.

Česko zpívalo koledy s regionálním Deníkem již počtvrté. Pět známých koled si notovali lidé na náměstích a návsích, v kostelích, před školami nebo obchodními centry, zpívalo se na více než pěti stech padesáti místech.
V Kraji Vysočina jsme se sešli na dvaceti pěti různých místech. V Česku byl největší akcí koncert a zpívání na Staroměstském náměstí v Praze, kde účinkovala skupina Čechomor.

V zahraničí se k nám opět při tradičním zpívání koled připojili krajané na trzích v Mnichově či v Madridu, Česká škola a Klub Čechů a Slováků. Nově zpívaly spolky krajanů v Istanbulu, Římě, Milánu, Athénách a Norsku.

Autor: Lenka Mašová, Jiří Marek

10.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Referendum ve Velkém Meziříčí mělo své vlastní volební místnosti.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Spělkov - Nejmenší samostatnou obcí na Žďársku je Spělkov. Lidé tam volili v budově místního obecního úřadu. Sčítání hlasů po uzavření volební místnosti trvalo komisi pouhých sedmadvacet minut.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení