První malí čtenáři se na Noc s Andersenem hlásili už po Novém roce. Byla mezi nimi i Lucie Krejčí ze Žďáru nad Sázavou. „Je to velké dobrodružství,“ nechala se slyšet žákyně páté třídy s tím, že ona rozhodně není žádný knihomol. „Ale když najdu knížku, která mě baví, tak ji dokážu přečíst třeba za dva dny. To mě pak rodiče nemohou dostat do školy,“ smála se Lucie. Ta s pohádkou na dobrou noc usínala v knihovně už potřetí. „Když jsem tady byla poprvé, tak jsem se trochu bála. Ale teď už ne,“ dodala školačka, která by ráda přišla na Noc s Andersenem i příště. „Ono je to tady pokaždé jiné, ale hlavně prima,“ řekla Lucie Krejčí.

Tradice Noci s Andersenem vznikla hlavně proto, aby se u dětí podpořil zájem o čtení. Recept jak toho dosáhnout zná knihovnice Dagmar Kozlová. „Důležitá je rodina. Když dítě doma vidí, že rodiče čtou, tak to jednoduše bere tak, že to prostě k životu patří,“ vysvětlila Kozlová.

Zaměstnanci Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou si letos pro děti připravili opět bohatý program. A to od páteční sedmé hodiny večerní až do sobotního rána. „Divadlo sehráli páťáci ze základní školy Palachova pod vedením učitelky Jitky Maršounové. Poté malí čtenáři soutěžili s knižní pohádkovou postavou – psím komisařem Vrťapkou. Se hrami pomáhali dobrovolníci ze žďárského centra Kambala,“ poděkovala za pomoc knihovnice Olga Kotenová. Z knihovny si ale děti odnesly i cenné zkušenosti. To když se o zdravotnické okénko postarala studentka čtvrtého ročníku První lékařské fakulty Univerzity Karlovy Dagmar Kozlová.

U vytržení pak byli v pátek krátce před desátou hodinou večer štamgasti hospod a barů na trase z knihovny do Moučkova domu. To, když se „štrúdl“ malých Andersenů  vydal na tajný výlet. Ten je zavedl za prvorepublikovým hokynářem, kterého zahrál Miloslav Lopaur z Regionálního muzea Žďár. A i ve starém krámku došlo na pohádky. „Dvoulistové, nebo čtyřstránkové pohádky s krásným kolorovaným obrázkem dostávaly hospodyňky za určité množství zakoupeného zboží. Za první republiky to byl velmi rozšířený obchodní trik jak přitáhnout zákazníky přes malé děti do krámků,“ vysvětlil historik Miloslav Lopaur.

O zklidnění rozjařených dětí se po návratu z výletu do Moučkova domu postaraly knihovnice čtením Velké doktorské pohádky Karla Čapka. O příjemné voňavé sobotní ráno pak domácí koláčky, které pro noční návštěvníky knihovnice vlastnoručně napekly.