Přestože je majáles obecně považován za studentské oslavy příchodu máje, ten žďárský je určen pro lidi bez rozdílu věku.„Přece jen je to první ročník, takže spíše budeme testovat, s jakou se setká odezvou. Naší snahou je uspořádat recesistickou akci, která do města vnese trochu vzruchu,“ nechal se slyšet Zdeněk Navrátil z občanského sdružení Erteple a Hmla, které provozuje Kulturní centrum Batyskaf. Účast na akci už podle něj přislíbily dvě žďárské střední školy a také Základní umělecká škola Františka Drdly.

Organizátoři majálesu by byli ale rádi, kdyby se zapojilo lidí co nejvíce. „Nemusí jít pouze o studenty, ať určitě přijdou i rodiny s dětmi a kdokoliv, kdo hraje na nějaký hudební nástroj,“ dodal Zdeněk Navrátil. Motto letošního majálesu totiž zní – Městem kráčí hudba.

Hudební vystoupení

Studenti si na základě tohoto hudebního tématu připraví převleky a krátké prezentace, vystoupit však mohou i zájemci z řad veřejnosti.

Celá akce odstartuje v pátek 27. května dvě hodiny po poledni, a to před Kulturním centrem Batyskaf, který se nachází poblíž základní školy ve Švermově ulici. Tam se také odehraje kulturní program.

Odborná porota následně vybere vítězné vystoupení a účastníci nakonec ze svého středu zvolí krále a královnu letošního majálesu. V půl čtvrté bude následovat průvod masek, na jehož trase se k němu mohou připojovat další zájemci. „Trasa povede z náměstíčka před Batyskafem na náměstí Republiky, poté po pěší zóně k poště a odtud pak dolů až do parku na Farských humnech,“ popsal Zdeněk Navrátil.

Na Farčatech bude potom až do desáté hodiny večerní probíhat bohatý kulturní program – kromě jiného vystoupí hned šest hudebních skupin nebo se tam budou prezentovat „neziskovky“ a příspěvkové organizace města, které se do letošního majálesu zapojí.

Konání akce vítá také vedení okresního města. „Je určitě dobře, že vznikla snaha tady tuto krásnou tradici obnovit. Bylo by příjemné, kdyby se akce setkala s pozitivní odezvou a konala se potom pravidelně,“ vyjádřil se žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

--------------

Program

14:00, prostranství před Batyskafem. Školy vystoupí s krátkým programem. Porota vybere vítězné vystoupení a bude zvolen král a královna majálesu, zahraje DJ Mystic Mike.

15:30 průvod na Farská humna

16:00 vystoupení 6 hudebních skupin, prezentace neziskových organizací a příspěvkových organizací města, vyhlášení vítězů soutěže Máš talent, která probíhala na portálu zdaraci.cz.

Lidé v maskách mají vstup zdarma